textutils 1.21a - en to cs translation catalogue (206 entries)

en: Try `%s --help' for more information.
cs: Zadáním `%s --help' obdržíte více informací.

en: Usage: %s [OPTION] [FILE]...
cs: Použití: %s [PŘEPÍNAČ] [SOUBOR]...

en: Concatenate FILE(s), or standard input, to standard output.
    
      -A, --show-all           equivalent to -vET
      -b, --number-nonblank    number nonblank output lines
      -e                       equivalent to -vE
      -E, --show-ends          display $ at end of each line
      -n, --number             number all output lines
      -s, --squeeze-blank      never more than one single blank line
      -t                       equivalent to -vT
      -T, --show-tabs          display TAB characters as ^I
      -u                       (ignored)
      -v, --show-nonprinting   use ^ and M- notation, except for LFD and TAB
          --help               display this help and exit
          --version            output version information and exit
    
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
cs: Spojení SOUBORU(ů) nebo výpis standardního vstupu na standardní výstup.
    
      -A, --show-all           stejné jako -vET
      -b, --number-nonblank    čísluj neprázdné výstupní řádky
      -e                       stejné jako -vE
      -E, --show-ends          zobraz $ na konci každé řádky
      -n, --number             čísluj všechny výstupní řádky
      -s, --squeeze-blank      prázdné řádky jdoucí po sobě redukuj na jedinou
      -t                       stejné jako -vT
      -T, --show-tabs          zobrazuj znak TAB jako ^I
      -u                       (ignorováno)
      -v, --show-nonprinting   použij zápisu ^ a M-, kromě znaků LF a TAB
          --help               vypiš tento text a skonči
          --version            vypiš informace o verzi a skonči
    
    Jestliže není zadán žádný soubor nebo SOUBOR je -, čte se ze standardního vstupu.

en: 
    Report bugs to textutils-bugs@gnu.ai.mit.edu
cs: 
    Popis chyb zasílejte na adresu <textutils-bugs@gnu.ai.mit.edu> (pouze anglicky),
    popis chyb v překladu zasílejte na adresu cs@li.org (česky).

en: write error
cs: chyba zápisu

en: cannot do ioctl on `%s'
cs: není možné vykonat ioctl na `%s'

en: standard output
cs: standardní výstup

en: %s: input file is output file
cs: %s: vstupní soubor je zároveň výstupním

en: Usage: %s [OPTION]... [FILE]...
cs: Použití: %s [PŘEPÍNAČ]... [SOUBOR]...

en: Print CRC checksum and byte counts of each FILE.
    
      --help      display this help and exit
      --version   output version information and exit
cs: Vypiš CRC kontrolní součet a délku v bajtech každého SOUBORu.
    
      --help      vypiš tento text a skonči
      --version   vypiš informace o verzi a skonči

en: Usage: %s [OPTION]... LEFT_FILE RIGHT_FILE
cs: Použití: %s [PŘEPÍNAČ]... LEVÝ_SOUBOR PRAVÝ_SOUBOR

en: Compare sorted files LEFT_FILE and RIGHT_FILE line by line.
    
      -1              suppress lines unique to left file
      -2              suppress lines unique to right file
      -3              suppress lines unique to both files
          --help      display this help and exit
          --version   output version information and exit
cs: Porovnej uspořádané soubory LEVÝ_SOUBOR a PRAVÝ_SOUBOR, řádek po řádku.
    
      -1              neukazuj jedinečné řádky z levého souboru
      -2              neukazuj jedinečné řádky z pravého souboru
      -3              neukazuj řádky společné oběma souborům
          --help      vypiš tento text a skonči
          --version   vypiš informace o verzi a skonči

en: virtual memory exhausted
cs: virtuální paměť vyčerpána

en: read error
cs: chyba čtení

en: input disappeared
cs: vstup se ztratil

en: %s: line number out of range
cs: %s: číslo řádku je mimo rozsah

en: %s: `%d': line number out of range
cs: %s: `%d': číslo řádku je mimo rozsah

en:  on repetition %d
cs:  v %d. opakování

en: %s: `%s': match not found
cs: %s: `%s': nenalezeno

en: error in regular expression search
cs: chyba při vyhledávání pomocí regulárního výrazu

en: write error for `%s'
cs: chyba zápisu pro `%s'

en: %s: `+' or `-' expected after delimeter
cs: %s: po lomítku je očekáváno `+' nebo `-'

en: %s: integer expected after `%c'
cs: %s: po `%c' je očekáváno celé číslo

en: %s: `}' is required in repeat count
cs: %s: '}' je požadována v počítadle opakování

en: %s}: integer required between `{' and `}'
cs: %s}: mezi `{' a `}' musí být celé číslo

en: %s: closing delimeter `%c' missing
cs: %s: postrádám koncový oddělovač `%c'

en: %s: invalid regular expression: %s
cs: %s: chybný regulární výraz: %s

en: %s: invalid pattern
cs: %s: špatný vzor

en: %s: line number must be greater than zero
cs: %s: číslo řádku musí být větší než nula

en: line number `%s' is smaller than preceding line number, %lu
cs: číslo řádku `%s' je menší než číslo předcházejícího řádku, %lu

en: warning: line number `%s' is the same as preceding line number
cs: varování: číslo řádku `%s' je stejné s číslem předcházejícího řádku

en: missing conversion specifier in suffix
cs: postrádám zadání typu konverze v parametru přepínače

en: invalid conversion specifier in suffix: %c
cs: špatně zadaný typ konverze v parametru přepínače: %c

en: invalid conversion specifier in suffix: \%.3o
cs: špatně zadaný typ konverze v parametru přepínače: \%.3o

en: missing %% conversion specification in suffix
cs: v parametru přepínače postrádám zadání typu konverze pomocí %%

en: too many %% conversion specifications in suffix
cs: příliš mnoho typů konverze %% v parametru přepínače

en: %s: invalid number
cs: %s: špatné číslo

en: too few arguments
cs: příliš málo argumentů

en: Usage: %s [OPTION]... FILE PATTERN...
cs: Použití: %s [PŘEPÍNAČ]... SOUBOR VZOR...

en: Output pieces of FILE separated by PATTERN(s) to files `xx01', `xx02', ...,
    and output byte counts of each piece to standard output.
    
      -b, --suffix-format=FORMAT use sprintf FORMAT instead of %%d
      -f, --prefix=PREFIX        use PREFIX instead of `xx'
      -k, --keep-files           do not remove output files on errors
      -n, --digits=DIGITS        use specified number of digits instead of 2
      -s, --quiet, --silent      do not print counts of output file sizes
      -z, --elide-empty-files    remove empty output files
          --help                 display this help and exit
          --version              output version information and exit
    
    Read standard input if FILE is -.  Each PATTERN may be:
    
      INTEGER            copy up to but not including specified line number
      /REGEXP/[OFFSET]   copy up to but not including a matching line
      %%REGEXP%%[OFFSET]   skip to, but not including a matching line
      {INTEGER}          repeat the previous pattern specified number of times
      {*}                repeat the previous pattern as many times as possible
    
    A line OFFSET is a required `+' or `-' followed by a positive integer.
cs: Rozdělení SOUBORu v místech VZORu(ů) do souborů `xx01', `xx02', ...
    a výpis velikosti každého souboru na standardní výstup.
    
      -b, --suffix-format=FORMÁT použij sprintf FORMÁTu místo %%d
      -f, --prefix=PŘEDPONA      použij PŘEDPONY místo `xx'
      -k, --keep-files           nemaž výstupní soubory při chybách
      -n, --digits=CIFER         použij zadaný počet číslic místo 2
      -s, --quiet, --silent      nevypisuj velikosti výstupních souborů
      -z, --elide-empty-files    smaž prázdné výstupní soubory
          --help                 vypiš tento text a skonči
          --version              vypiš tento text a skonči
    
    Čte standardní vstup, jestliže SOUBOR je -. Každý VZOR může být:
    
      CELÉ_ČÍSLO         kopíruj vše mimo zadaného čísla řádku
      /REGVÝR/[POSUN]    kopíruj vše, kromě řádků, odpovídajících regulárnímu
                         výrazu
      %%REGVÝR%%[POSUN]    přeskoč vše až do řádku odpovídajících regulárnímu
                         výrazu, včetně jeho
      {CELÉ_ČÍSLO}       opakuj předešlý vzor tolikrát, kolikrát je zde uvedeno
      {*}                opakuj předešlý vzor tolikrát, kolikrát je to možné
    
    POSUN musí začínat `+' nebo `-', následovaným celým kladným číslem.

en: Print selected parts of lines from each FILE to standard output.
    
      -b, --bytes=LIST        output only these bytes
      -c, --characters=LIST   output only these characters
      -d, --delimiter=DELIM   use DELIM instead of TAB for field delimiter
      -f, --fields=LIST       output only these fields
      -n                      (ignored)
      -s, --only-delimited    do not print lines not containing delimiters
          --help              display this help and exit
          --version           output version information and exit
    
    Use one, and only one of -b, -c or -f.  Each LIST is made up of one
    range, or many ranges separated by commas.  Each range is one of:
    
      N     N'th byte, character or field, counted from 1
      N-    from N'th byte, character or field, to end of line
      N-M   from N'th to M'th (included) byte, character or field
      -M    from first to M'th (included) byte, character or field
    
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
cs: Vypiš pouze vybrané části řádků z každého SOUBORu na standardní výstup.
    
      -b, --bytes=SEZNAM        vypiš pouze tyto bajty
      -c, --characters=SEZNAM   vypiš pouze tyto znaky
      -d, --delimiter=ODDĚLOVAČ použij ODDĚLOVAČ místo tabulátoru jako oddělovače
      -f, --fields=SEZNAM       vypiš pouze tyto položky
      -n                        (ignorováno)
      -s, --only-delimited      potlačení řádek neobsahujících znak oddělovače
          --help                vypiš tento text a skonči
          --version             vypiš informace o verzi a skonči
    
    Použij pouze jeden z přepínačů -b, -c a -f. Každý seznam se skládá z jednoho
    rozsahu nebo z více rozsahů oddělených čárkami. Každý rozsah může být:
    
      N     N-tý bajt, znak nebo položka, počítáno od 1
      N-    od N-tého bajtu, znaku nebo položky, do konce řádku
      N-M   od N-tého do M-tého (včetně) bajtu, znaku nebo položky
      -M    od prvního do M-tého (včetně) bajtu, znaku nebo položky
    
    Jestliže SOUBOR není zadán nebo SOUBOR je -, čte se ze standardního vstupu.

en: invalid byte or field list
cs: chybný seznam bajtů nebo položek

en: only one type of list may be specified
cs: pouze jediný typ seznamu může být zadán

en: missing list of positions
cs: postrádám seznam pozicí

en: missing list of fields
cs: postrádám seznam položek

en: the delimiter must be a single character
cs: oddělovač musí být jeden znak

en: you must specify a list of bytes, characters, or fields
cs: musíte zadat seznam bajtů, znaků nebo položek

en: a delimiter may be specified only when operating on fields
cs: oddělovač může být zadán pouze, když se pracuje s položkami

en: suppressing non-delimited lines makes sense
    	only when operating on fields
cs: potlačení řádek neobsahujících oddělovač má význam pouze při užití přepínače -f

en: Convert tabs in each FILE to spaces, writing to standard output.
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
    
      -i, --initial       do not convert TABs after non whitespace
      -t, --tabs=NUMBER   have tabs NUMBER characters apart, not 8
      -t, --tabs=LIST     use comma separated list of explicit tab positions
          --help          display this help and exit
          --version       output version information and exit
    
    Instead of -t NUMBER or -t LIST, -NUMBER or -LIST may be used.
cs: Konverze tabulátorů v každém SOUBORu na mezery, výstup je na standardní
    výstup. Není-li SOUBOR zadán nebo je -, čte se ze standardního vstupu.
    
      -i, --initial       konvertuj pouze tabulátory před prvním znakem na řádku
      -t, --tabs=POČET    tabulátor považuj za POČET mezer, místo 8
      -t, --tabs=SEZNAM   použij čárkami oddělený seznam pozicí tabulátorů
          --help          vypiš tento text a skonči
          --version       vypiš informace o verzi a skonči
    
    Místo -t POČET nebo -t SEZNAM můžete použít -POČET nebo -SEZNAM.

en: tab size contains an invalid character
cs: velikost tabulátoru obsahuje špatný znak

en: tab size cannot be 0
cs: velikost tabulátoru nemůže být 0

en: tab sizes must be ascending
cs: nelze umístit více tabulátorů na jednu pozici

en: Usage: %s [-DIGITS] [OPTION]... [FILE]...
cs: Použití: %s [-ČÍSLICE] [PŘEPÍNAČ]... [SOUBOR]...

en: Reformat each paragraph in the FILE(s), writing to standard output.
    If no FILE or if FILE is `-', read standard input.
    
    Mandatory arguments to long options are mandatory for short options too.
      -c, --crown-margin        preserve indentation of first two lines
      -p, --prefix=STRING       combine only lines having STRING as prefix
      -s, --split-only          split long lines, but do not refill
      -t, --tagged-paragraph    indentation of first line different from second
      -u, --uniform-spacing     one space between words, two after sentences
      -w, --width=NUMBER        maximum line width (default of 75 columns)
          --help                display this help and exit
          --version             output version information and exit
    
    In -wNUMBER, the letter `w' may be omitted.
cs: Přeformátuje každý odstavec v SOUBORu(ech), výsledek zapíše na standardní
    výstup. Jestliže SOUBOR není zadán nebo je -, čte se ze standardního vstupu.
    
    Argumenty požadované dlouhými přepínači, jsou také požadovány krátkými.
      -c, --crown-margin        zachovej odsazení prvních dvou řádek
      -p, --prefix=ŘETĚZEC      pracuj pouze s řádky mající ŘETĚZEC jako prefix
      -s, --split-only          pouze rozděl dlouhé řádky
      -t, --tagged-paragraph    odsazení první řádky rozdílné od druhé
      -u, --uniform-spacing     jedna mezera mezi slovy, dvě za větou
      -w, --width=ŠÍŘKA         maximální šířka řádku (implicitně 75)
          --help                vypiš tento text a skonči
          --version             vypiš informace o verzi a skonči
    
    U přepínače -wŠÍŘKA možno vynechat znak `w'.

en: invalid line number increment: `%s'
cs: chybné řádkové přírůstkové číslo: `%s'

en: Wrap input lines in each FILE (standard input by default), writing to
    standard output.
    
      -b, --bytes         count bytes rather than columns
      -s, --spaces        break at spaces
      -w, --width=WIDTH   use WIDTH columns instead of 80
cs: Dělí vstupní řádky v každém SOUBORu (implicitně standardní vstup), výstup
    zapisuje na standardní výstup.
    
      -b, --bytes         počítej raději bajty než sloupce
      -s, --spaces        děl řádky v mezerách
      -w, --width=ŠÍŘKA   použij ŠÍŘKA sloupců místo 80

en: invalid number of columns: `%s'
cs: špatný počet sloupců: `%s'

en: Print first 10 lines of each FILE to standard output.
    With more than one FILE, precede each with a header giving the file name.
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
    
      -c, --bytes=SIZE         print first SIZE bytes
      -n, --lines=NUMBER       print first NUMBER lines instead of first 10
      -q, --quiet, --silent    never print headers giving file names
      -v, --verbose            always print headers giving file names
          --help               display this help and exit
          --version            output version information and exit
    
    SIZE may have a multiplier suffix: b for 512, k for 1K, m for 1 Meg.
    If -VALUE is used as first OPTION, read -c VALUE when one of
    multipliers bkm follows concatenated, else read -n VALUE.
cs: Vypíše prvních 10 řádků každého souboru na standardní výstup.
    S více jak jedním souborem, bude před vypsáním každého uvedena hlavička
    obsahující jméno souboru. Jestliže SOUBOR není zadán nebo je -, čte se ze
    standardního vstupu.
    
      -c, --bytes=VELIKOST     vypiš prvních VELIKOST bajtů
      -n, --lines=POČET        vypiš prvních POČET řádků místo prvních 10
      -q, --quiet, --silent    nevypisuj hlavičky s názvy souborů
      -v, --verbose            vypisuj hlavičky s názvy souborů
          --help               vypiš tento text a skonči
          --version            vypiš informace o verzi a skonči
    
    VELIKOST může mít násobící příponu: b pro 512, k pro 1K, m pro 1M.
    Jestliže první přepínač je -HODNOTA, pak je brán jako -c HODNOTA, když je
    v hodnotě použita násobící přípona. Jinak je přepínač brán jako -n HODNOTA.

en: standard input
cs: standardní vstup

en: unrecognized option `-%c'
cs: neznámý přepínač `-%c'

en: invalid number `%s'
cs: chybné číslo `%s'

en: Usage: %s [OPTION]... FILE1 FILE2
cs: Použití: %s [PŘEPÍNAČ]... SOUBOR1 SOUBOR2

en: For each pair of input lines with identical join fields, write a line to
    standard output.  The default join field is the first, delimited
    by whitespace.  When FILE1 or FILE2 (not both) is -, read standard input.
    
      -a SIDE           print unpairable lines coming from file SIDE
      -e EMPTY          replace missing input fields with EMPTY
      -i, --ignore-case ignore differences in case when comparing fields
      -j FIELD          (obsolescent) equivalent to `-1 FIELD -2 FIELD'
      -j1 FIELD         (obsolescent) equivalent to `-1 FIELD'
      -j2 FIELD         (obsolescent) equivalent to `-2 FIELD'
      -o FORMAT         obey FORMAT while constructing output line
      -t CHAR           use CHAR as input and output field separator
      -v SIDE           like -a SIDE, but suppress joined output lines
      -1 FIELD          join on this FIELD of file 1
      -2 FIELD          join on this FIELD of file 2
          --help        display this help and exit
          --version     output version information and exit
    
    Unless -t CHAR is given, leading blanks separate fields and are ignored,
    else fields are separated by CHAR.  Any FIELD is a field number counted
    from 1.  FORMAT is one or more comma or blank separated specifications,
    each being `SIDE.FIELD' or `0'.  Default FORMAT outputs the join field,
    the remaining fields from FILE1, the remaining fields from FILE2, all
    separated by CHAR.
cs: Pro každý pár vstupních řádků se stejnými propojovacími položkami, zapíše
    řádek na standardní výstup. Implicitně je propojovací položkou položka
    první a oddělovač je mezera. Když SOUBOR1 nebo SOUBOR2 je -, čte se
    ze standardního vstupu.
    
      -a STRANA         vypiš nepárové řádky pocházející ze souboru STRANA
      -e PRÁZDN         nahraď chybící vstupní položky PRÁZDNem
      -i, --ignore-case při porovnávání položek ignoruj rozdíly mezi malými
                        a velkými písmeny
      -j POLOŽKA        (zastaralé) rovnocenné s `-1 POLE -2 POLE'
      -j1 POLOŽKA       (zastaralé) rovnocenné s `-1 POLE'
      -j2 POLOŽKA       (zastaralé) rovnocenné s `-2 POLE'
      -o FORMÁT         řiď se FORMÁTem při tvorbě výstupního řádku
      -t ZNAK           použij ZNAK jako oddělovač položek na vstupu i výstupu.
      -v STRANA         jako -a STRANA, ale bez spojených řádků.
      -1 POLOŽKA        spojuj přes tuto POLOŽKU souboru 1
      -2 POLOŽKA        spojuj přes tuto POLOŽKU souboru 2
      --help            vypiš tento text a skonči
      --version         vypiš informace o verzi a skonči
    
    Jestliže není zadán přepínač -t ZNAK, jako oddělovač je použita mezera a prázdné
    položky na počátku řádku jsou ignorovány. Jinak je oddělovačem položek ZNAK.
    Libovolná POLOŽKA je pořadí položky počítané od 1. FORMÁT je jedna nebo více
    čárkami nebo mezerami oddělených popisovačů, každý může býti 'STRANA.POLOŽKA'
    nebo '0'. Implicitní FORMÁT vypisuje propojovací položku, zbytek položek
    ze souboru 1, zbytek položek ze souboru 2. Všechny jsou odděleny znakem ZNAK.

note: `0' must be all alone -- no `.FIELD'.
en: invalid field specifier: `%s'
cs: chybně zadaná položka: `%s'

en: invalid field number: `%s'
cs: chybné číslo položky: `%s'

en: invalid file number in field spec: `%s'
cs: chybné číslo souboru v popisu položky: `%s'

en: invalid field number for file 1: `%s'
cs: chybné číslo položky pro soubor 1: `%s'

en: invalid field number for file 2: `%s'
cs: chybné číslo položky pro soubor 2: `%s'

en: too many non-option arguments
cs: příliš mnoho argumentů, které nejsou přepínači

en: too few non-option arguments
cs: příliš málo argumentů, které nejsou přepínači

en: both files cannot be standard input
cs: oba dva soubory nemohou být standardním vstupem

en: Usage: %s [OPTION] [FILE]...
      or:  %s [OPTION] --check [FILE]
    Print or check MD5 checksums.
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
    
      -b, --binary            read files in binary mode
      -c, --check             check MD5 sums against given list
      -t, --text              read files in text mode (default)
    
    The following two options are useful only when verifying checksums:
          --status            don't output anything, status code shows success
      -w, --warn              warn about improperly formated MD5 checksum lines
    
          --help              display this help and exit
          --version           output version information and exit
    
    The sums are computed as described in RFC 1321.  When checking, the input
    should be a former output of this program.  The default mode is to print
    a line with checksum, a character indicating type (`*' for binary, ` ' for
    text), and name for each FILE.
cs: Použití: %s [PŘEPÍNAČ] [SOUBOR]...
     nebo: %s [PŘEPÍNAČ] --check [SOUBOR]
    
    Výpis nebo kontrola MD5 kontrolního součtu. Jestliže SOUBOR není zadán
    nebo je -, čte se ze standardního vstupu.
    
      -b, --binary            čti soubory v binárním módu
      -c, --check             porovnej MD5 součty se zadanými
      -t, --text              čti soubory v textovém módu (implicitně)
    
    Následující přepínače jsou užitečné pouze při ověřování kontrolních součtů:
          --status            nic nevypisuj, status kód ukazuje úspěšnost
      -w, --warn              varování o nesprávně formátovaných řádcích MD5 součtů
    
          --help              vypiš tento text a skonči
          --version           vypiš informace o verzi a skonči
    
    Součty jsou počítány podle definice v RFC 1321. Při testování by vstup měl být
    dřívějším výstupem tohoto programu. Implicitní nastavení je tisk řádku
    pro každý SOUBOR s kontrolním součtem, znakem indikujícím typ ('*' pro binární,
    ' ' pro textový) a jméno souboru.

en: %s: %lu: improperly formatted MD5 checksum line
cs: %s: %lu: nesprávně formátovaná řádka MD5 kontrolního součtu

en: %s: FAILED open or read
cs: %s: SELHALO otevření nebo čtení

en: FAILED
cs: CHYBNÉ

en: OK
cs: V POŘÁDKU

en: %s: read error
cs: %s: chyba při čtení

note: Warn if no tests are found.
en: %s: no properly formatted MD5 checksum lines found
cs: %s: nalezen nesprávně formátovaný řádek MD5 kontrolního součtu

en: WARNING: %d of %d listed %s could not be read
cs: VAROVÁNÍ: %d z %d %s není možno číst

en: file
cs: zadaného souboru

en: files
cs: zadaných souborů

en: WARNING: %d of %d computed %s did NOT match
cs: VAROVÁNÍ: %d z %d %s NEBYLY vyhodnoceny

en: checksum
cs: kontrolního součtu

en: checksums
cs: kontrolních součtů

en: the --binary and --text options are meaningless when verifying checksums
cs: přepínače --binary a --text jsou bezvýznamné při ověřování kontrolních součtů

en: the --string and --check options are mutually exclusive
cs: přepínače --string a --check se vzájemně vylučují

en: the --status option is meaningful only when verifying checksums
cs: přepínač --status má význam pouze při ověřování kontrolních součtů

en: the --warn option is meaningful only when verifying checksums
cs: přepínač --warn má význam pouze při ověřování kontrolních součtů

en: no files may be specified when using --string
cs: při použití přepínače --string nemohou být zadány soubory

en: only one argument may be specified when using --check
cs: pouze jeden argument může být zadán při užití přepínače --check

en: Write each FILE to standard output, with line numbers added.
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
    
      -b, --body-numbering=STYLE      use STYLE for numbering body lines
      -d, --section-delimiter=CC      use CC for separating logical pages
      -f, --footer-numbering=STYLE    use STYLE for numbering footer lines
      -h, --header-numbering=STYLE    use STYLE for numbering header lines
      -i, --page-increment=NUMBER     line number increment at each line
      -l, --join-blank-lines=NUMBER   group of NUMBER empty lines counted as one
      -n, --number-format=FORMAT      insert line numbers according to FORMAT
      -p, --no-renumber               do not reset line numbers at logical pages
      -s, --number-separator=STRING   add STRING after (possible) line number
      -v, --first-page=NUMBER         first line number on each logical page
      -w, --number-width=NUMBER       use NUMBER columns for line numbers
          --help                      display this help and exit
          --version                   output version information and exit
    
    By default, selects -v1 -i1 -l1 -sTAB -w6 -nrn -hn -bt -fn.  CC are
    two delimiter characters for separating logical pages, a missing
    second character implies :.  Type \\ for \.  STYLE is one of:
    
      a         number all lines
      t         number only nonempty lines
      n         number no lines
      pREGEXP   number only lines that contain a match for REGEXP
    
    FORMAT is one of:
    
      ln   left justified, no leading zeros
      rn   right justified, no leading zeros
      rz   right justified, leading zeros
cs: Přepiš každý SOUBOR na standardní výstup a ke každému řádku přidej jeho číslo.
    Jestliže SOUBOR není zadaný nebo je -, čte se ze standardního vstupu.
    
      -b, --body-numbering=STYL       použij STYL k číslování řádek v těle
      -d, --section-delimiter=CC      použij CC pro oddělení logických stránek
      -f, --footer-numbering=STYL     použij STYL k číslování řádek v patičce
      -h, --header-numbering=STYL     použij STYL k číslování řádek v hlavičce
      -i, --page-increment=ČÍSLO      o kolik zvyšovat číslo řádku
      -l, --join-blank-lines=POČET    ber POČET prázdných řádků jako jeden
      -n, --number-format=FORMÁT      čísla řádků vypisuj podle FORMÁTu
      -p, --no-renumber               nenuluj číslo řádku na počátku logické
                                      stránky
      -s, --number-separator=ŘETĚZEC  přidej řetězec za číslo řádky (oddělovač čísla)
      -v, --first-page=ČÍSLO          číslo prvního řádku na logické stránce
      -w, --number-width=POČET        čísla řádků vypisuj na POČET míst
          --help                      vypiš tento text a skonči
          --version                   vypiš informace o verzi a skonči
    
    Implicitní jsou parametry -v1 -i1 -l1 -sTAB -w6 -nrn -hn -bt -fn. CC jsou
    dva znaky, které jsou použity k oddělování logických stránek.
    Pro zadání '\' je třeba napsat '\\'. STYL je jeden z:
    
      a         čísluj všechny řádky
      t         čísluj pouze neprázdné řádky
      n         řádky nečísluj
      pREGVÝR   čísluj pouze řádky vyhovující REGVÝR
    
    FORMÁT je jeden z:
    
      ln   zarovnává vlevo, bez úvodních nul
      rn   zarovnává vpravo, bez úvodních nul
      rz   zarovnává vpravo, s úvodními nulami

en: invalid starting line number: `%s'
cs: chybné počáteční číslo řádku: `%s'

en: invalid number of blank lines: `%s'
cs: špatný počet prázdných řádků: `%s'

en: invalid line number field width: `%s'
cs: špatná šířka čísla řádku: `%s'

en: Usage: %s [OPTION]... [FILE]...
      or:  %s --traditional [FILE] [[+]OFFSET [[+]LABEL]]
cs: Použití: %s [PŘEPÍNAČ]... [SOUBOR]...
     nebo: %s --traditional [SOUBOR] [[+]POSUN [[+]NÁVĚŠTÍ]]

en: Write an unambiguous representation, octal bytes by default, of FILE
    to standard output.  With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
    
      -A, --address-radix=RADIX   decide how file offsets are printed
      -j, --skip-bytes=BYTES      skip BYTES input bytes first on each file
      -N, --read-bytes=BYTES      limit dump to BYTES input bytes per file
      -s, --strings[=BYTES]       output strings of at least BYTES graphic chars
      -t, --format=TYPE           select output format or formats
      -v, --output-duplicates     do not use * to mark line suppression
      -w, --width[=BYTES]         output BYTES bytes per output line
          --traditional           accept arguments in pre-POSIX form
          --help                  display this help and exit
          --version               output version information and exit
    
    Pre-POSIX format specifications may be intermixed, they accumulate:
      -a   same as -t a,  select named characters
      -b   same as -t oC, select octal bytes
      -c   same as -t c,  select ASCII characters or backslash escapes
      -d   same as -t u2, select unsigned decimal shorts
      -f   same as -t fF, select floats
      -h   same as -t x2, select hexadecimal shorts
      -i   same as -t d2, select decimal shorts
      -l   same as -t d4, select decimal longs
      -o   same as -t o2, select octal shorts
      -x   same as -t x2, select hexadecimal shorts
cs: Vypiš SOUBOR v zadaném formátu, implicitní je osmičkový výpis, na
    standardní výstup. Jestliže SOUBOR není zadán nebo je -, čte se ze standardního
    vstupu.
    
      -A, --address-radix=ZÁKLAD  pozici v souboru zobrazuj v zadané soustavě
      -j, --skip-bytes=POČET      přeskoč prvních POČET bajtů každého souboru
      -N, --read-bytes=POČET      vypiš pouze POČET bajtů každého souboru
      -s, --strings[=POČET]       vypiš pouze řetězce obsahující nejméně POČET
                                  znaků
      -t, --format=TYP            vyber výstupní formát nebo formáty
      -v, --output-duplicates     nepoužívej * k označení nevytištěných řádek
      -w, --width[=POČET]         vypiš POČET bajtů na výstupní řádek
          --traditional           akceptuj argumenty v před-POSIXovém tvaru
          --help                  vypiš tento text a skonči
          --version               vypiš informace o verzi a skonči
    
    Před-POSIXové formáty mohou být používány spolu s POSIXovými, to zahrnuje:
      -a   stejné jako -t a,  názvy znaků
      -b   stejné jako -t oC, bajty osmičkově
      -c   stejné jako -t c,  ASCII znaky nebo kódy znaků se zpětným lomítkem
      -d   stejné jako -t u2, desítková bez znaménka (dvou bajtová - short)
      -f   stejné jako -t fF, čísla v pohyblivé řádové čárce
      -h   stejné jako -t x2, šestnáctková (dvou bajtová - short)
      -i   stejné jako -t d2, desítková se znaménkem (dvou bajtová - short)
      -l   stejné jako -t d4, desítková se znaménkem (čtyř bajtová - long)
      -o   stejné jako -t o2, osmičková (dvou bajtová - short)
      -x   stejné jako -t x2, šestnáctková (dvou bajtová - short)

en: 
    For older syntax (second call format), OFFSET means -j OFFSET.  LABEL
    is the pseudo-address at first byte printed, incremented when dump is
    progressing.  For OFFSET and LABEL, a 0x or 0X prefix indicates
    hexadecimal, suffixes maybe . for octal and b multiply by 512.
    
    TYPE is made up of one or more of these specifications:
    
      a          named character
      c          ASCII character or backslash escape
      d[SIZE]    signed decimal, SIZE bytes per integer
      f[SIZE]    floating point, SIZE bytes per integer
      o[SIZE]    octal, SIZE bytes per integer
      u[SIZE]    unsigned decimal, SIZE bytes per integer
      x[SIZE]    hexadecimal, SIZE bytes per integer
    
    SIZE is a number.  For TYPE in doux, SIZE may also be C for
    sizeof(char), S for sizeof(short), I for sizeof(int) or L for
    sizeof(long).  If TYPE is f, SIZE may also be F for sizeof(float), D
    for sizeof(double) or L for sizeof(long double).
    
    RADIX is d for decimal, o for octal, x for hexadecimal or n for none.
    BYTES is hexadecimal with 0x or 0X prefix, it is multiplied by 512
    with b suffix, by 1024 with k and by 1048576 with m.  -s without a
    number implies 3.  -w without a number implies 32.  By default, od
    uses -A o -t d2 -w 16.
cs: 
    U staré syntaxe (druhý způsob volání), POSUN značí -j POSUN. NÁVĚŠTÍ
    je pseudo-adresa vypsaná u prvního bajtu a zvětšovaná během výpisu.
    POSUN a NÁVĚŠTÍ jsou brány jako osmičková čísla. Pokud číslo začíná 0x nebo
    0X označuje šestnáctkové číslo. Pokud číslo končí desetinnou tečkou '.' označuje
    desítkové číslo. Pokud číslo končí znakem 'b' znamená to, že bude násobeno
    512-ti.
    
    TYP je tvořen z jedné nebo více těchto možností:
    
      a           názvy znaků
      c           ASCII znaky nebo kódy znaků se zpětným lomítkem
      d[VELIKOST] desítkové se znaménkem s počtem bajtů VELIKOST na číslo
      f[VELIKOST] s plovoucí řádovou čárkou s počtem bajtů VELIKOST na číslo
      o[VELIKOST] osmičkové s počtem bajtů VELIKOST na číslo
      u[VELIKOST] desítkové bez znaménka s počtem bajtů VELIKOST na číslo
      x[VELIKOST] šestnáctkové s počtem bajtů VELIKOST na číslo
    
    VELIKOST je číslo. Pro TYPy d, o, u, x POČET může být také C jako sizeof(char)
    S jako sizeof(short), I jako sizeof(int) nebo L jako sizeof(long). Jestliže TYP
    je f, POČET může být také F jako sizeof(float), D jako sizeof(double) nebo
    L jako sizeof(long double).
    
    ZÁKLAD je d pro dekadické, o - osmičkové, x - šestnáctkové, n - žádné.
    POČET je brán jako šestnáctkové číslo začíná-li 0x nebo 0X, končí-li znakem
    'b', bude násobeno 512-ti, k - 1024-mi, m - 1048576-ti. -s bez zadaného čísla
    je bráno jako -s 3. -w bez čísla je bráno jako -w 32. Implicitní jsou tyto
    hodnoty -A o -t d2 -w 16.

note: The integer at P in S would overflow an unsigned long. A digit string that long is sufficiently odd looking that the following diagnostic is sufficient.
en: invalid type string `%s'
cs: špatný typ řetězce `%s'

en: invalid type string `%s';
    this system doesn't provide a %lu-byte integral type
cs: špatný typ `%s'; tento systém nemá %lu-bajtová celá čísla

en: invalid type string `%s';
    this system doesn't provide a %lu-byte floating point type
cs: špatný typ `%s'; tento systém nemá %lu-bajtová čísla s plovoucí řádovou čárkou

en: invalid character `%c' in type string `%s'
cs: špatný znak `%c' s řetězci typu `%s'

en: cannot skip past end of combined input
cs: není možné přeskočit více bajtů, než obsahují všechny vstupní soubory

en: old-style offset
cs: posunutí ve starém stylu

en: invalid output address radix `%c'; it must be one character from [doxn]
cs: špatný základ výstupní adresy `%c'; musí to být jeden ze znaků [doxn]

en: skip argument
cs: přeskakuje argument

en: limit argument
cs: argument ořezán

en: specified number of bytes `%s' is larger than the maximum
    representable value of type `long'
cs: zadaný počet bajtů '%s' je větší než je možno reprezentovat typem 'long'

en: minimum string length
cs: minimální délka řetězce

en: width specification
cs: specifikace šířky

en: no type may be specified when dumping strings
cs: není možné zadat typ, při vypisování řetězců

en: invalid second operand in compatibility mode `%s'
cs: chybný druhý argument '%s' ve starém formátu

en: in compatibility mode the last 2 arguments must be offsets
cs: ve starém formátu poslední dva argumenty musí být posuny

en: in compatibility mode there may be no more than 3 arguments
cs: ve starém formátu nemůže být více jak tři argumenty

en: warning: invalid width %lu; using %d instead
cs: varování: chybná šířka %lu; užívám %d místo ní

en: %d: fmt="%s" width=%d
cs: %d: formát='%s' šířka=%d

en: standard input is closed
cs: standardní vstup je uzavřen

en: Write lines consisting of the sequentially corresponding lines from
    each FILE, separated by TABs, to standard output.
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
    
      -d, --delimiters=LIST   reuse characters from LIST instead of TABs
      -s, --serial            paste one file at a time instead of in parallel
          --help              display this help and exit
          --version           output version information and exit
cs: Vypíše řádky skládající se z řádků jednotlivých SOUBORů, v zadaném pořadí,
    a oddělených tabulátory na standardní výstup;
    Jestliže SOUBOR není zadán nebo je -, čte se ze standardního vstupu
    
      -d, --delimiters=SEZNAM použij znaků ze SEZNAMU místo tabulátorů
      -s, --serial            vypiš soubory za sebou místo vedle sebe
          --help              vypiš tento text a skonči
          --version           vypiš informace o verzi a skonči

en: invalid range of page numbers: `%s'
cs: špatný rozsah čísel stránek: `%s'

en: invalid starting page number: `%s'
cs: špatné číslo počáteční stránky: `%s'

en: invalid ending page number: `%s'
cs: špatné číslo koncové stránky: `%s'

en: starting page number is larger than ending page number
cs: číslo počáteční stránky je větší než číslo koncové stránky

en: `-l PAGE_LENGTH' invalid number of lines: `%s'
cs: špatný počet řádků na stránku: `%s'

en: `-N NUMBER' invalid starting line number: `%s'
cs: špatné číslo počátečního řádku: `%s'

en: `-o MARGIN' invalid line offset: `%s'
cs: špatný posun řádku: `%s'

en: `-w PAGE_WIDTH' invalid column number: `%s'
cs: chybné číslo šířky stránky: `%s'

en: Cannot specify number of columns when printing in parallel.
cs: Při tisku vedle sebe, není možné zadat počet sloupců.

en: Cannot specify both printing across and printing in parallel.
cs: Není možné zadat tisk souborů po sobě a vedle sebe.

en: `-%c' extra characters or invalid number in the argument: `%s'
cs: `-%c` nadbytečné znaky nebo špatné číslo v argumentu: `%s'

en: page width too narrow
cs: šířka stránky je příliš malá

en: %s%*s%s%*sPage
cs: %s%*s%s%*sStrana

en: Paginate or columnate FILE(s) for printing.
    
      +FIRST_PAGE[:LAST_PAGE]
                        begin [stop] printing with page FIRST_[LAST_]PAGE
      -COLUMN           produce COLUMN-column output and print columns down,
                        unless -a is used. Balance number of lines in the
                        columns on each page.
      -a                print columns across rather than down, used together
                        with -COLUMN
      -c                use hat notation (^G) and octal backslash notation
      -d                double space the output
      -e[CHAR[WIDTH]]   expand input CHARs (TABs) to tab WIDTH (8)
      -F, -f            use form feeds instead of newlines to separate pages
                        (by a 3-line page header with -f or a 5-line header
                        and trailer without -f)
      -h HEADER         use a centered HEADER instead of filename in page headers
                        with long headers left-hand-side truncation may occur
                        -h "" prints a blank line. Don't use -h""
      -i[CHAR[WIDTH]]   replace spaces with CHARs (TABs) to tab WIDTH (8)
      -j                merge full lines, turns off -w line truncation, no column
                        alignment, -s[STRING] sets separators
      -l PAGE_LENGTH    set the page length to PAGE_LENGTH (66) lines
                        (default number of lines of text 56, with -f 63)
cs: Nastránkuj nebo nasloupcuj SOUBOR(y) pro tisk.
    
      +PRVNÍ_STRÁNKA[:POSLEDNÍ_STRÁNKA]
                        začni [skonči] tisk na stránce PRVNÍ_[POSLEDNÍ_]STRÁNKA
      -SLOUPCŮ          produkuj SLOUPCŮ-sloupcový výstup. Řádky vypisuj na stránku
                        do sloupců. Spolu s přepínačem -a jsou řádky do sloupců
                        vypisovány přes sloupce.
      -a                vypisuj řádky přes sloupce. Používá se s přepínačem -SLOUPCŮ.
      -c                použij notaci (^G) a osmičkovou se zpětným lomítkem
      -d                za každý řádek vlož jeden prázdný
      -e[ZNAK[ŠÍŘKA]]   expanduj ZNAKy (tabulátory) na tabulátory ŠÍŘKY (8)
      -F, -f            použij znak nové stránky (FF) místo nových řádků (CR)
                        k oddělení stránek
      -h HLAVIČKA       použij vystředěnou HLAVIČKU místo jména souboru.
                        Při dlouhé hlavičce bude levá strana ořezána.
                        -h "" tiskne prázdnou hlavičku. Nepoužívejte -h""
      -i[ZNAK[ŠÍŘKA]]   nahraď ŠÍŘKA (8) mezer ZNAKem (tabulátorem)
      -j                vypisuj celé řádky, vyřaď zkracování řádek, přepínač -w,
                        zruší zarovnání sloupců, -s[ŘETĚZEC] nastavuje oddělovače
      -l DÉLKA_STRÁNKY  nastav délku stránky (66). Zadáno v řádcích.
                        (implicitně je 56 řádků textu, s -f 63)

en:   -m                print all files in parallel, one in each column,
                        truncate lines, but join lines of full length with -j
      -n[SEP[DIGITS]]   number lines, use DIGITS (5) digits, then SEP (TAB)
                        default counting starts with 1st line of input file
      -N NUMBER         start counting with NUMBER at 1st line of first
                        page printed (see +FIRST_PAGE)
      -o MARGIN         offset each line with MARGIN spaces (do not affect -w)
      -r                inhibit warning when a file cannot be opened
      -s[STRING]        separate columns by an optional STRING
                        don't use -s "STRING" 
                        without -s: default sep. 'space' used, same as -s" "
                        -s only: no separator used, same as -s"" 
      -t                inhibit page headers and trailers
      -T                inhibit page headers and trailers, eliminate any page
                        layout by form feeds set in input files
      -v                use octal backslash notation
      -w PAGE_WIDTH     set page width to PAGE_WIDTH (72) columns, truncate
                        lines (see also -j option)
      --help            display this help and exit
      --version         output version information and exit
    
    -T implied by -l nn when nn <= 10 or <= 3 with -f. With no FILE, or when
    FILE is -, read standard input.
cs:   -m                vytiskni soubory vedle sebe, každý v jednom sloupci,
                        zkracuj řádky, ale spolu s přepínačem -j je tiskni celé
      -n[ODDĚL[ČÍSLIC]] čísluj řádky, tiskni ČÍSLIC (5) číslic a potom ODDĚL
                        (TAB). Implicitně počítání začíná od jedničky
      -N ČÍSLO          začni počítání číslem ČÍSLO na prvním řádku první
                        tištěné stránky (viz +PRVNÍ_STRÁNKA)
      -o OKRAJ          okraj na levé straně stránky (bez efektu s -w)
      -r                potlač varování, když soubor nemůže být otevřen
      -s[ŘETĚZEC]       odděl sloupce volitelným ŘETĚZECem
                        nepoužívejte -s "ŘETĚZEC" 
                        bez -s: je používána jako oddělovač mezera,
                        rovnocenné s -s" "
                        pouze -s: oddělovač není užit, rovnocenné s -s"" 
      -t                netiskni hlavičky a patičky stránek
      -T                netiskni hlavičky a patičky stránek, ignoruj rozvržení
                        stránek vstupního souboru (ignoruj znak nové stránky FF)
      -v                použij osmičkovou notaci se zpětným lomítkem
      -w ŠÍŘKA_STRÁNKY  nastav šířku stránky na ŠÍŘKA_STRÁNKY (72) sloupců,
                        zkracuj řádky (viz také přepínač -j)
      --help            vypiš tento text a skonči
      --version         vypiš informace o verzi a skonči
    
    Není-li zadán SOUBOR, nebo je-li -, pak se čte ze standardního vstupu.

en: Write sorted concatenation of all FILE(s) to standard output.
    
      +POS1 [-POS2]    start a key at POS1, end it before POS2
      -b               ignore leading blanks in sort fields or keys
      -c               check if given files already sorted, do not sort
      -d               consider only [a-zA-Z0-9 ] characters in keys
      -f               fold lower case to upper case characters in keys
      -g               compare according to general numerical value, imply -b
      -i               consider only [\040-\0176] characters in keys
      -k POS1[,POS2]   same as +POS1 [-POS2], but all positions counted from 1
      -m               merge already sorted files, do not sort
      -M               compare (unknown) < `JAN' < ... < `DEC', imply -b
      -n               compare according to string numerical value, imply -b
      -o FILE          write result on FILE instead of standard output
      -r               reverse the result of comparisons
      -s               stabilize sort by disabling last resort comparison
      -t SEP           use SEParator instead of non- to whitespace transition
      -T DIRECT        use DIRECT for temporary files, not $TMPDIR or %s
      -u               with -c, check for strict ordering;
                       with -m, only output the first of an equal sequence
      -z               end lines with 0 byte, not newline, for find -print0
          --help       display this help and exit
          --version    output version information and exit
    
    POS is F[.C][OPTS], where F is the field number and C the character
    position in the field, both counted from zero.  OPTS is made up of one
    or more of Mbdfinr, this effectively disable global -Mbdfinr settings
    for that key.  If no key given, use the entire line as key.  With no
    FILE, or when FILE is -, read standard input.
cs: Spoj všechny SOUBORy a setříděný výsledek zapiš na standardní výstup
    
      +POZ1 [-POZ2]    začátek klíče na pozici POZ1, konec před POZ2
      -b               ignoruj úvodní mezery v položkách i klíčích
      -c               v případě, že vstupní soubory jsou již setříděny netřiď je
      -d               v klíčích uvažuj pouze znaky [a-zA-Z0-9 ]
      -f               zaměň v klíčích malé písmena za velké
      -g               porovnávej podle velikosti čísel, zahrnuje -b. Použijte
                       pouze v případě čísel zapsaných ve formátu 11e+10
      -i               v klíčích uvažuj pouze znaky [\040-\0176]
      -k POZ1[,POZ2]   to samé jako +POZ1 [-POZ2], ale pozice jsou počítány od 1
      -m               spoj již setříděné soubory, netřiď
      -M               porovnej podle měsíců (neznámý) < `JAN' < ... < `DEC',
                       zahrnuje -b
      -n               porovnávej podle velikosti čísel, zahrnuje -b
      -o SOUBOR        výsledek zapiš do SOUBORu místo na standardní výstup
      -r               obrácený výsledek porovnávání
      -s               stabilizuj výsledej zakázáním setřídění stejných položek
                       porovnáváním bajt po bajtu
      -t ODDĚL         použij ODDĚLovače místo přechodu mezera/nemezera
      -T ADRESÁŘ       použij ADRESÁŘe na dočasné soubory, nepoužívej $TMPDIR
                       ani %s
      -u               s -c testuj striktní uspořádání
      -u               s -m vypiš pouze první ze stejných sekvencí
      -z               ukonči řádky bajtem 0, pro 'find -print0'
          --help       vypiš tento text a skonči
          --version    vypiš informace o verzi a skonči
    
    POZ je P[.Z][PŘEPÍNAČE], kde P je číslo položky a Z pozice znaku v položce,
    oboje počítáno od 0. PŘEPÍNAČE jsou vytvořeny z jednoho nebo více písmen
    Mbdfinr, které zablokuje globální nastavení pro tento klíč. Není-li klíč zadán,
    použije se celá řádka jako klíč. Není-li SOUBOR zadán nebo je -, čte se
    ze standardního vstupu.

en: flushing file
cs: vyprázdňuji buffery souboru

en: error closing file
cs: chybné uzavření souboru

en: %s: disorder on %s
cs: %s: neuspořádané řádky %s

en: invalid field specification `%s'
cs: chybné zadání položky `%s'

note: Provoke with `sort -9'.
en: when using the old-style +POS and -POS key specifiers,
    the +POS specifier must come first
cs: jestliže používáte starého stylu +POZ a -POZ zadání klíče,
    pak +POZ musí být první

en: option `-k' requires an argument
cs: přepínač `-k' potřebuje argument

note: Provoke with `sort -k0'
en: the starting field number argument to the `-k' option must be positive
cs: první argument pro přepínač `-k' musí být kladný

note: Provoke with `sort -k1.'
en: starting field spec has `.' but lacks following character offset
cs: v zadání počáteční položky je `.', ale chybí pozice znaku

note: Provoke with `sort -k1.0'
en: starting field character offset argument to the `-k' option
    must be positive
cs: počáteční položka u přepínače `-k' musí být kladné číslo

note: Provoke with `sort -k1,'
en: field specification has `,' but lacks following field spec
cs: v zadání položky je `,', ale chybí zadání další položky

note: Provoke with `sort -k1,0'
en: ending field number argument to the `-k' option must be positive
cs: koncová položka u přepínače `-k' musí být kladné číslo

note: Provoke with `sort -k1,1.'
en: ending field spec has `.' but lacks following character offset
cs: v zadání koncové položky je `.', ale chybí pozice znaku

en: option `-o' requires an argument
cs: přepínač `-o' potřebuje argument

en: option `-t' requires an argument
cs: přepínač `-t' potřebuje argument

en: option `-T' requires an argument
cs: přepínač `-T' potřebuje argument

en: %s: unrecognized option `-%c'
cs: %s: neznámý přepínač `-%c'

en: %s: write error
cs: %s: chyba zápisu

en: Usage: %s [OPTION] [INPUT [PREFIX]]
cs: Použití: %s [PŘEPÍNAČ] [SOUBOR [PŘEDPONA]]

en: Output fixed-size pieces of INPUT to PREFIXaa, PREFIXab, ...; default
    PREFIX is `x'.  With no INPUT, or when INPUT is -, read standard input.
    
      -b, --bytes=SIZE        put SIZE bytes per output file
      -C, --line-bytes=SIZE   put at most SIZE bytes of lines per output file
      -l, --lines=NUMBER      put NUMBER lines per output file
      -NUMBER                 same as -l NUMBER
          --verbose           print a diagnostic to standard error just
    			    before each output file is opened
          --help              display this help and exit
          --version           output version information and exit
    
    SIZE may have a multiplier suffix: b for 512, k for 1K, m for 1 Meg.
cs: Rozděl SOUBOR do souborů PŘEDPONAaa, PŘEDPONAab, ... s pevnou délkou
    Implicitní PŘEDPONA je `x'. Pokud SOUBOR není zadán nebo je -, čte se
    ze standardního vstupu.
    
      -b, --bytes=VELIKOST      zapiš VELIKOST bajtů do výstupního souboru
      -C, --line-bytes=VELIKOST zapiš nejvýše VELIKOST bajtů v řádcích
      -l, --lines=POČET         zapiš POČET řádků do výstupního souboru
      -POČET                    to samé jako -l POČET
          --verbose             před otevřením každého souboru vytiskni
                                na standardní výstup diagnostické informace
          --help                vypiš tento text a skonči
          --version             vypiš informace o verzi a skonči
    
    VELIKOST může mít násobící příponu: b - 512, k - 1024, m - 1 Mega.

en: creating file `%s'
cs: vytvářím soubor `%s'

en: cannot split in more than one way
cs: není možné rozdělovat soubor více způsoby

en: %s: invalid number of bytes
cs: %s: špatný počet bajtů

en: %s: invalid number of lines
cs: %s: špatný počet řádků

en: invalid number
cs: chybné číslo

en: too many arguments
cs: příliš mnoho argumentů

en: Print checksum and block counts for each FILE.
    
      -r              defeat -s, use BSD sum algorithm, use 1K blocks
      -s, --sysv      use System V sum algorithm, use 512 bytes blocks
          --help      display this help and exit
          --version   output version information and exit
    
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
cs: Ke každému SOUBORu vypiš kontrolní součet a počet bloků.
    
      -r              použij BSD algoritmus a bloky po 1 KB
      -s, --sysv      použij System V algoritmus a bloky po 512 bajtech
          --help      vypiš tento text a skonči
          --version   vypiš informace o verzi a skonči
    
    Jestliže není zadán SOUBOR nebo SOUBOR je -, čte se ze standardního vstupu.

en: Write each FILE to standard output, last line first.
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
    
      -b, --before             attach the separator before instead of after
      -r, --regex              interpret the separator as a regular expression
      -s, --separator=STRING   use STRING as the separator instead of newline
          --help               display this help and exit
          --version            output version information and exit
cs: Vypiš každý SOUBOR na standardní výstup. Poslední řádku jako první.
    Jestliže SOUBOR není zadán nebo je -, čte se ze standardního vstupu.
    
      -b, --before             připoj oddělovač řádků před řádky místo za ně
      -r, --regex              interpretuj oddělovač jako regulární výraz
      -s, --separator=ŘETĚZEC  použij ŘETĚZCE jako oddělovače místo nového řádku
          --help               vypiš tento text a skonči
          --version            vypiš informace o verzi a skonči

en: separator cannot be empty
cs: oddělovač nemůže být prázdný

en: Print last 10 lines of each FILE to standard output.
    With more than one FILE, precede each with a header giving the file name.
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
    
      -c, --bytes=N            output the last N bytes
      -f, --follow             output appended data as the file grows
      -n, --lines=N            output the last N lines, instead of last 10
      -q, --quiet, --silent    never output headers giving file names
      -v, --verbose            always output headers giving file names
          --help               display this help and exit
          --version            output version information and exit
    
    If the first character of N (the number of bytes or lines) is a `+',
    print beginning with the Nth item from the start of each file, otherwise,
    print the last N items in the file.  N may have a multiplier suffix:
    b for 512, k for 1024, m for 1048576 (1 Meg).  A first OPTION of -VALUE
    or +VALUE is treated like -n VALUE or -n +VALUE unless VALUE has one of
    the [bkm] suffix multipliers, in which case it is treated like -c VALUE
    or -c +VALUE.
cs: Vypíše posledních 10 řádek každého SOUBORu na standardní výstup.
    Jestliže je zadán více jako jeden soubor, předchází výpis každého souboru
    název tohoto souboru. Jestliže není SOUBOR zadán nebo je -, čte se ze
    standardního vstupu
    
      -c, --bytes=N            vypiš posledních N bajtů
      -f, --follow             vypisuj pouze data přidávaná do souboru
      -n, --lines=N            vypiš posledních N řádků místo 10
      -q, --quiet, --silent    nevypisuj názvy souborů
      -v, --verbose            vypisuj názvy souborů
          --help               vypiš tento text a skonči
          --version            vypiš informace o verzi a skonči
    
    Jestliže první znak N (počet bajtů nebo řádků) je `+', výpis začíná
    od N-tého elementu od počátku každého souboru. Jinak se vypisuje
    posledních N elementů souboru. N může mít násobící příponu: b - 512, k -
    1024 nebo m - 1048576 (1 Mega). Když je první přepínač -HODNOTA nebo +HODNOTA
    pak je brán jako -n HODNOTA nebo -n +HODNOTA v případě, že HODNOTA nemá
    násobící příponu [bkm]. Jestliže ji má, pak je HODNOTA brána jako -c HODNOTA
    nebo -c +HODNOTA.

en: file truncated
cs: soubor zkrácen

en: standard input: cannot follow end of non-regular file
cs: standardní vstup: není možné sledovat konec souboru, když není obyčejným
    souborem

en: %s: cannot follow end of non-regular file
cs: %s: není možné sledovat konec souboru, když není obyčejným souborem

en: %c: invalid suffix character in obsolescent option
cs: %c: neplatný znak v zastaralém přepínači

en: %s: `%s' is so large that it is not representable
cs: %s: `%s' je příliš velké

en: number of lines
cs: počet řádků

en: number of bytes
cs: počet bajtů

en: invalid number of lines
cs: špatný počet řádků

en: invalid number of bytes
cs: špatný počet bajtů

en: Usage: %s [OPTION]... SET1 [SET2]
cs: Použití: %s [PŘEPÍNAČ]... MNOŽINA1 [MNOŽINA2]

en: Translate, squeeze, and/or delete characters from standard input,
    writing to standard output.
    
      -c, --complement        first complement SET1
      -d, --delete            delete characters in SET1, do not translate
      -s, --squeeze-repeats   replace sequence of characters with one
      -t, --truncate-set1     first truncate SET1 to length of SET2
          --help              display this help and exit
          --version           output version information and exit
cs: Nahrazení, komprese a/nebo mazání znaků ze standardního vstupu, výsledek
    je zapisován na standardní výstup.
    
      -c, --complement        napřed vytvoř doplněk MNOŽINY1
      -d, --delete            pouze maž znaky z MNOŽINY1
      -s, --squeeze-repeats   nahraď sekvence jednoho znaku pouze jedním
      -t, --truncate-set1     napřed zkrať MNOŽINU1 na délku MNOŽINY2
          --help              vypiš tento text a skonči
          --version           vypiš informace o verzi a skonči

en: 
    SETs are specified as strings of characters.  Most represent themselves.
    Interpreted sequences are:
    
      \NNN            character with octal value NNN (1 to 3 octal digits)
      \\              backslash
      \a              audible BEL
      \b              backspace
      \f              form feed
      \n              new line
      \r              return
      \t              horizontal tab
      \v              vertical tab
      CHAR1-CHAR2     all characters from CHAR1 to CHAR2 in ascending order
      [CHAR1-CHAR2]   same as CHAR1-CHAR2, if both SET1 and SET2 use this
      [CHAR*]         in SET2, copies of CHAR until length of SET1
      [CHAR*REPEAT]   REPEAT copies of CHAR, REPEAT octal if starting with 0
      [:alnum:]       all letters and digits
      [:alpha:]       all letters
      [:blank:]       all horizontal whitespace
      [:cntrl:]       all control characters
      [:digit:]       all digits
      [:graph:]       all printable characters, not including space
      [:lower:]       all lower case letters
      [:print:]       all printable characters, including space
      [:punct:]       all punctuation characters
      [:space:]       all horizontal or vertical whitespace
      [:upper:]       all upper case letters
      [:xdigit:]      all hexadecimal digits
      [=CHAR=]        all characters which are equivalent to CHAR
cs: 
    MNOŽINY jsou zadány jako řetězce znaků. Většina znaků reprezentuje je samé,
    speciální význam mají tyto:
    
      \NNN            znak o hodnotě NNN (zadáno v osmičkové soustavě)
      \\              zpětné lomítko
      \a              znak BEL (pípnutí)
      \b              backspace
      \f              nová strana (form feed)
      \n              nový řádek (line feed)
      \r              návrat vozíku (return)
      \t              horizontální tabulátor
      \v              vertikální tabulátor
      ZNAK1-ZNAK2     všechny znaky od ZNAKu1 do ZNAKu2, vzestupně
      [ZNAK1-ZNAK2]   stejné jako ZNAK1-ZNAK2, je-li to použito v obou množinách
      [ZNAK*]         v MNOŽINĚ2 kopíruje ZNAK tolikrát, aby byla MNOŽINA2 stejně
                      dlouhá jako MNOŽINA1
      [ZNAK*KOLIKRÁT] KOLIKRÁT kopií ZNAKu, osmičkově, když začíná číslicí 0
      [:alnum:]       všechny písmena a číslice
      [:alpha:]       všechny písmena
      [:blank:]       všechny horizontální mezery
      [:cntrl:]       všechny řídící znaky
      [:digit:]       všechny číslice
      [:graph:]       všechny tisknutelné znaky bez mezer
      [:lower:]       všechna malá písmena
      [:print:]       všechny tisknutelné znaky včetně mezer
      [:punct:]       všechny interpunkční znaky
      [:space:]       všechny horizontální a vertikální mezery
      [:upper:]       všechna velká písmena
      [:xdigit:]      všechny všechny šestnáctkové číslice
      [=ZNAK=]        všechny znaky rovnocenné s ZNAK

en: 
    Translation occurs if -d is not given and both SET1 and SET2 appear.
    -t may be used only when translating.  SET2 is extended to length of
    SET1 by repeating its last character as necessary.  Excess characters
    of SET2 are ignored.  Only [:lower:] and [:upper:] are guaranteed to
    expand in ascending order; used in SET2 while translating, they may
    only be used in pairs to specify case conversion.  -s uses SET1 if not
    translating nor deleting; else squeezing uses SET2 and occurs after
    translation or deletion.
cs: 
    Nahrazení nastane, jestliže není zadán přepínač -d a jsou zadány obě množiny.
    -t může být použito pouze při nahrazování. V případě potřeby je MNOŽINA2
    rozšířena na délku MNOŽINY1 opakováním posledního znaku. Přebytečné znaky
    MNOŽINY2 jsou ignorovány. Pouze u [:lower:] a [:upper:] je garantováno, že
    budou rozepsány vzestupně; při použití v MNOŽINĚ2 při nahrazování mohou být
    používány pouze v párech pro změnu velikosti písmen. -s používá MNOŽINU2
    při nahrazování nebo mazání a komprese je vykonána až po tomto. Jinak -s
    používá MNOŽINU1.

note: Any octal number larger than 0377 won't fit in 8 bits.  So we stop when adding the next digit would put us over the limit and give a warning about the ambiguity.  POSIX isn't clear on this, but one person has said that in his interpretation, POSIX says tr can't even give a warning.
en: warning: the ambiguous octal escape \%c%c%c is being
    	interpreted as the 2-byte sequence \0%c%c, `%c'
cs: varování: nejednoznačný osmičkový zápis \%c%c%c bude
    	interpretován jako 2-bajtová sekvence \0%c%c, `%c'

en: invalid backslash escape at end of string
cs: špatně použité zpětné lomítko na konci řetězce

en: invalid backslash escape `\%c'
cs: chybný zápis `\%c'

en: range-endpoints of `%s-%s' are in reverse collating sequence order
cs: konce rozsahu `%s-%s' jsou v obráceném pořadí

en: invalid repeat count `%s' in [c*n] construct
cs: špatný čítač opakování `%s' v konstrukci [c*n]

en: invalid character class `%s'
cs: špatná třída znaku `%s'

en: %s: equivalence class operand must be a single character
cs: %s: operand ve třídě [=c=] musí být jeden znak

en: the [c*] repeat construct may not appear in string1
cs: zadání opakování [c*] nemůže být v MNOŽINĚ1

en: only one [c*] repeat construct may appear in string2
cs: opakování znaku [c*] může být v MNOŽINĚ2 pouze jednou

en: [=c=] expressions may not appear in string2 when translating
cs: výraz [=c=] nemůže být v MNOŽINĚ2 při nahrazování

en: when not truncating set1, string2 must be non-empty
cs: jestliže nezkracuji MNOŽINU1, MNOŽINA2 nesmí být prázdná

en: when translating with complemented character classes,
    string2 must map all characters in the domain to one
cs: při nahrazování s doplňkem množiny znaků, MNOŽINA2 musí mapovat všechny
    znaky z této oblasti do jednoho

en: when translating, the only character classes that may appear in
    string2 are `upper' and `lower'
cs: při nahrazování mohou být v MNOŽINĚ2 pouze třídy znaků [:upper:]
    a [:lower:]

en: the [c*] construct may appear in string2 only when translating
cs: výraz [c*] může být v MNOŽINĚ2 pouze při nahrazování

en: two strings must be given when translating
cs: obě dvě množiny musí být při nahrazování zadány

en: two strings must be given when both deleting and squeezing repeats
cs: dvě množiny musí být zadány při mazání a komprimaci opakujících se
    znaků

en: only one string may be given when deleting without squeezing repeats
cs: pouze jedna množina může být zadána při mazání bez komprimace
    opakujících se znaků

en: at least one string must be given when squeezing repeats
cs: nejméně jedna množina musí být zadána při komprimaci opakujících se
    znaků

en: misaligned [:upper:] and/or [:lower:] construct
cs: nezarovnané(á) konstrukce [:upper:] a/nebo [:lower:]

en: invalid identity mapping;  when translating, any [:lower:] or [:upper:]
    construct in string1 must be aligned with a corresponding construct
    ([:upper:] or [:lower:], respectively) in string2
cs: nemohu identifikovat mapování: při nahrazování, libovolná konstrukce [:lower:]
    nebo [:upper:] v MNOŽINĚ1 musí být zarovnána s odpovídající konstrukcí
    ([:upper:] nebo [:lower:]) v MNOŽINĚ2.

en: Convert spaces in each FILE to tabs, writing to standard output.
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input.
    
      -a, --all           convert all whitespace, instead of initial whitespace
      -t, --tabs=NUMBER   have tabs NUMBER characters apart instead of 8
      -t, --tabs=LIST     use comma separated list of explicit tab positions
          --help          display this help and exit
          --version       output version information and exit
    
    Instead of -t NUMBER or -t LIST, -NUMBER or -LIST may be used.
cs: V každém SOUBORu konvertuje mezery na tabulátory, výsledek zapisuje
    na standardní výstup. Není-li SOUBOR zadán nebo je-li -, čte se ze
    standardního vstupu.
    
      -a, --all           konvertuj všechny mezery, místo pouze úvodních
      -t, --tabs=POČET    nastav tabulátor na POČET znaků (8)
      -t, --tabs=SEZNAM   použij čárkami oddělený seznam pro pozice tabulátorů
          --help          vypiš tento text a skonči
          --version       vypiš informace o verzi a skonči
    
    Místo -t POČET nebo -t SEZNAM je možno použít -POČET nebo -SEZNAM.

en: Usage: %s [OPTION]... [INPUT [OUTPUT]]
cs: Použití: %s [PŘEPÍNAČ]... [VSTUP [VÝSTUP]]

en: Discard all but one of successive identical lines from INPUT (or
    standard input), writing to OUTPUT (or standard output).
    
      -c, --count           prefix lines by the number of occurrences
      -d, --repeated        only print duplicate lines
      -f, --skip-fields=N   avoid comparing the first N fields
      -i, --ignore-case     ignore differences in case when comparing
      -s, --skip-chars=N    avoid comparing the first N characters
      -u, --unique          only print unique lines
      -w, --check-chars=N   compare no more than N characters in lines
      -N                    same as -f N
      +N                    same as -s N
          --help            display this help and exit
          --version         output version information and exit
    
    A field is a run of whitespace, than non-whitespace characters.
    Fields are skipped before chars.
cs: Znič všechny po sobě jdoucí stejné řádky, kromě jednoho, ze VSTUPu
    (standardního vstupu) a výsledek zapiš na VÝSTUP (standardní výstup)
    
      -c, --count           před každý řádek vlož počet opakování
      -d, --repeated        vypisuj pouze opakující se řádky
      -f, --skip-fields=N   neporovnávej prvních N položek
      -i, --ignore-case     ignoruj rozdíl mezi malými a velkými písmeny
      -s, --skip-chars=N    neporovnávej prvních N znaků
      -u, --unique          vypisuj pouze unikátní řádky
      -w, --check-chars=N   porovnávej nejvýš N prvních znaků každého řádku
      -N                    stejné jako -f N
      +N                    stejné jako -s N
          --help            vypiš tento text a skonči
          --version         vypiš informace o verzi a skonči
    
    Položkou jsou mezery následované znaky, které nejsou mezerami.
    Položky před znaky jsou přeskočeny.

en: error reading %s
cs: chyba při čtení %s

en: error writing %s
cs: chyba při zápisu %s

en: invalid number of fields to skip: `%s'
cs: špatný počet položek na přeskočení `%s'

en: invalid number of bytes to skip: `%s'
cs: špatný počet bajtů na přeskočení: `%s'

en: invalid number of bytes to compare: `%s'
cs: špatný počet bajtů pro porovnání: `%s'

en: Print line, word, and byte counts for each FILE, and a total line if
    more than one FILE is specified.  With no FILE, or when FILE is -,
    read standard input.
      -c, --bytes, --chars   print the byte counts
      -l, --lines            print the newline counts
      -w, --words            print the word counts
          --help             display this help and exit
          --version          output version information and exit
cs: Ke každému SOUBORu vypiš počet řádků, slov a bajtů a jestliže byl zadán
    více jako jeden SOUBOR vypiš i celkové údaje.  Jestliže SOUBOR není zadán
    nebo je -, čte se ze standardního vstupu.
      -c, --bytes, --chars   vypiš počet bajtů
      -l, --lines            vypiš počet řádek
      -w, --words            vypiš počet slov
          --help             vypiš tento text a skonči
          --version          vypiš informace o verzi a skonči

en: total
cs: celkem
