tar 1.12.00 - en to cs translation catalogue (229 entries)

en: Total bytes written:
cs: Celkem zapsáno bajtů:

en: Cannot close file #%d
cs: Není možné uzavřít soubor #%d

en: Cannot close descriptor %d
cs: Není možné uzavřít popisovač %d

en: Cannot properly duplicate %s
cs: Není možné duplikovat %s

en: Cannot use compressed or remote archives
cs: Není možné použít kompresované nebo vzdálené archívy

en: Cannot open pipe
cs: Není možné otevřít rouru

en: Cannot fork
cs: Není možné vytvořit nový proces

note: The new born child tar is here!
en: tar (child)
cs: tar (potomek)

en: (child) Pipe to stdin
cs: (potomek) Roura na stdin

en: Cannot open archive %s
cs: Není možné otevřít archiv %s

en: Archive to stdout
cs: Archivace na stdout

en: Cannot exec %s
cs: Není možné spustit %s

en: Child cannot fork
cs: Potomek nemůže vytvořit nový proces

note: The child tar is still here!  Launch the compressor.
en: ((child)) Pipe to stdout
cs: ((potomek)) Roura na stdout

note: The new born grandchild tar is here!
en: tar (grandchild)
cs: tar (vnouče)

note: Prepare for reblocking the data from the compressor into the archive.
en: (grandchild) Pipe to stdin
cs: (vnouče) Roura na stdin

en: Cannot read from compression program
cs: Není možné číst z kompresního programu

en: (child) Pipe to stdout
cs: (potomek) Roura na stdout

en: Archive to stdin
cs: Archivace na stdin

note: The child tar is still here!  Launch the uncompressor.
en: ((child)) Pipe to stdin
cs: ((potomek)) Roura na stdin

note: Prepare for unblocking the data from the archive into the uncompressor.
en: (grandchild) Pipe to stdout
cs: (vnouče) Roura na stdout

en: Cannot write to compression program
cs: Není možné zapsat do kompresního programu

en: Write to compression program short %d bytes
cs: Zápis do kompresního programu je kratší o %d bajtů

en: Invalid value for record_size
cs: Chybná hodnota pro velikost záznamu

en: No archive name given
cs: Nebylo zadáno jméno archivu

en: Could not allocate memory for blocking factor %d
cs: Není možné alokovat paměť pro blokový faktor (bloků na záznam) %d

en: Cannot verify multi-volume archives
cs: Není možné ověřit vícesvazkový archív

en: Cannot use multi-volume compressed archives
cs: Není možné vytvořit vícesvazkový kompresovaný archív

en: Cannot verify compressed archives
cs: Není možné ověřit kompresovaný archív

en: Cannot update compressed archives
cs: Není možné aktualizovat kompresovaný archív

en: Cannot verify stdin/stdout archive
cs: Není možné ověřit stdin/stdout archiv

en: Cannot open %s
cs: Není možné otevřít %s

en: Archive not labelled to match `%s'
cs: Svazek není pojmenován a tím neodpovídá vzoru `%s'

en: Volume `%s' does not match `%s'
cs: Svazek `%s' neodpovídá vzoru `%s'

en: Write checkpoint %d
cs: Zapisuji testovací bod %d

en: Cannot write to %s
cs: Není možné zapsat do %s

en: Only wrote %u of %u bytes to %s
cs: Zapsáno pouze %u z %u bajtů do %s

en: Read error on %s
cs: Chyba při čtení z %s

en: At beginning of tape, quitting now
cs: Na začátku pásky, končím

en: Too many errors, quitting
cs: Příliš mnoho chyb, končím

en: Read checkpoint %d
cs: Čtu testovací bod %d

en: Reading %s
cs: Čtení z %s

en: WARNING: No volume header
cs: VAROVÁNÍ: Chybí hlavička svazku

en: %s is not continued on this volume
cs: %s nepokračuje na tomto svazku

en: %s is the wrong size (%ld != %ld + %ld)
cs: %s je špatné délky (%ld != %ld + %ld)

en: This volume is out of sequence
cs: Tento svazek je mimo pořadí

en: Record size = %d blocks
cs: Velikost bloku = %d bloků

en: Archive %s EOF not on block boundary
cs: Konec (EOF) archivu %s není na hranici bloku

en: Only read %d bytes from archive %s
cs: Přečteno pouze %d bajtů z archivu %s

en: WARNING: Cannot close %s (%d, %d)
cs: VAROVÁNÍ: Není možné uzavřít %s (%d, %d)

note: Lseek failed.  Try a different method.
en: Could not backspace archive file; it may be unreadable without -i
cs: Není možné se vrátit v archivu, proto pak může být nečitelný bez -i

en: Child died with signal %d%s
cs: Potomek byl ukončen signálem %d%s

en:  (core dumped)
cs:  (soubor `core' vytvořen)

en: Child returned status %d
cs: Potomek vrátil status %d

en: Prepare volume #%d for %s and hit return:
cs: Připravte svazek #%d souboru %s a stiskněte return:

en: EOF where user reply was expected
cs: Místo uživatelské odpovědi byl zadán konec souboru

en: WARNING: Archive is incomplete
cs: VAROVÁNÍ: Archiv je nekompletní

en:  n [name]   Give a new file name for the next (and subsequent) volume(s)
     q          Abort tar
     !          Spawn a subshell
     ?          Print this list
cs:  n [name]   Zadání nového jména pro další (a následující) svazek(ky)
     q          Ukonči tar
     !          Vytvoř subshell
     ?          Vypiš tento text

note: Quit.
en: No new volume; exiting.
cs: Není nový svazek; končím.

en: Cannot fork!
cs: Není možné vytvořit nový proces!

en: Cannot exec a shell %s
cs: Není možné spustit shell %s

en: Removing drive spec from names in the archive
cs: Odstraňuji jméno disku ze jmen souborů v archivu

en: Removing leading `/' from absolute path names in the archive
cs: Odstraňuji úvodní `/' z absolutních cest v archivu

note: We blew it, maybe.
en: Wrote %ld of %ld bytes to file %s
cs: Zapsáno %ld z %ld bajtů do souboru %s

en: Read error at byte %ld, reading %d bytes, in file %s
cs: Chyba čtení na bajtu %ld, při čtení %d bajtů(u) v souboru %s

en: File %s shrunk by %d bytes, padding with zeros
cs: Soubor %s je kratší o %d bajt(ů), doplňuji nulami

en: Amount actually written is (I hope) %d.
cs: Momentálně zapsáno je (aspoň doufám) %d.

en: Cannot add file %s
cs: Není možné přidat soubor %s

en: %s: is unchanged; not dumped
cs: %s: je nezměněn; neaktualizuji

en: %s is the archive; not dumped
cs: %s je archív; nearchivuji

en: Removing leading `/' from absolute links
cs: Odstraňuji úvodní `/' z absolutních odkazů

en: Cannot remove %s
cs: Není možné smazat %s

en: Cannot add directory %s
cs: Není možné vstoupit do adresáře %s

en: %s: On a different filesystem; not dumped
cs: %s je na jiném souborovém systému; nearchivuji

en: Cannot open directory %s
cs: Není možné vstoupit do adresáře %s

en: File name %s%s too long
cs: Jméno souboru %s%s je příliš dlouhé

en: %s: Unknown file type; file ignored
cs: %s: Neznámý typ souboru; soubor ignorován

en: Could not allocate memory for diff buffer of %d bytes
cs: Není možné alokovat paměť %d bajtů pro diff buffer

en: Cannot read %s
cs: Není možno číst %s

en: Could only read %d of %ld bytes
cs: Je možno přečíst pouze %d z %ld bajtů

en: Data differs
cs: Data rozdílná

en: Unexpected EOF on archive file
cs: Neočekávaný konec (EOF) archívu

en: File does not exist
cs: Soubor neexistuje

en: Cannot stat file %s
cs: Není možné provést funkci stat na soubor %s

en: Verify
cs: Ověřuji

en: Unknown file type '%c' for %s, diffed as normal file
cs: Neznámý typ '%c' souboru %s, porovnávám jako normální soubory

en: Not a regular file
cs: Není obyčejný soubor

en: Mode differs
cs: Práva jsou rozdílná

en: Uid differs
cs: Uid se liší

en: Gid differs
cs: Gid se liší

en: Mod time differs
cs: Čas poslední modifikace se liší

en: Size differs
cs: Velikost se liší

en: Error while closing %s
cs: Chyba při uzavírání %s

en: Does not exist
cs: Neexistuje

en: Not linked to %s
cs: Není odkazem na %s

en: No such file or directory
cs: Není souborem ani adresářem

en: Cannot read link %s
cs: Není možné číst odkaz %s

en: Symlink differs
cs: Symbolický odkaz se liší

en: Device numbers changed
cs: Číslo zařízení změněno

en: Mode or device-type changed
cs: Práva nebo typ zařízení změněn

en: No longer a directory
cs: Není již adresářem

en: Cannot open file %s
cs: Není možné otevřít soubor %s

en: Cannot seek to %ld in file %s
cs: Není možno provést posun ukazatele na pozici %ld v souboru %s

en: Could not rewind archive file for verify
cs: Není možné přejít na začátek archivačního souboru pro ověření

en: VERIFY FAILURE: %d invalid header(s) detected
cs: CHYBNÉ OVĚŘENÍ: %d chybných hlaviček detekováno

en: Could not re-position archive file
cs: Není možné změnit pozici v archivu

en: This does not look like a tar archive
cs: Toto nevypadá jako tar archív

en: Skipping to next header
cs: Přeskakuji na další hlavičku

en: Deleting non-header from archive
cs: Maži nehlavičku z archivu

en: %s: Cannot change mode to %0.4o
cs: %s: Není možné změnit práva na %0.4o

en: %s: Could not change access and modification times
cs: %s: Není možné změnit přístupový čas a čas poslední modifikace

en: %s: Cannot lchown to uid %d gid %d
cs: %s: Není možné provést lchown na uid %d, gid %d

en: %s: Cannot chown to uid %d gid %d
cs: %s: Není možné provést chown na uid %d, gid %d

en: %s: Cannot change owner to uid %d, gid %d
cs: %s: Není možné změnit vlastníka na uid %d, gid %d

en: %s: Could not write to file
cs: %s: Není možné zapsat do souboru

en: %s: Could only write %d of %d bytes
cs: %s: Bylo možno zapsat pouze %d z %d bajtů

en: %s: Was unable to backup this file
cs: %s: Bylo nemožné zálohovat tento soubor

en: Extracting contiguous files as regular files
cs: Souvisle uložené soubory rozbaluji jako obyčejné soubory

en: %s: Could not create file
cs: %s: Není možné vytvořit soubor

en: %d at %d
cs: pozice %d v %d úseku

en: %s: Error while closing
cs: %s: Chyba při uzavírání

en: %s: Could not create symlink to `%s'
cs: %s: Není možné vytvořit symbolický odkaz na `%s'

en: Attempting extraction of symbolic links as hard links
cs: Zkouším rozbalit symbolické odkazy jako pevné odkazy

en: %s: Could not link to `%s'
cs: %s: Není možné vytvořit symbolický odkaz na `%s'

en: %s: Could not make node
cs: %s: Není možné vytvořit i-uzel

en: %s: Could not make fifo
cs: %s: Není možné vytvořit rouru

en: %s: Could not create directory
cs: %s: Není možné vytvořit adresář

en: Added write and execute permission to directory %s
cs: Přidána práva zápisu a vykonání na adresář %s

en: Cannot extract `%s' -- file is continued from another volume
cs: Není možné rozbalit `%s' -- soubor je pokračováním jiného

en: Visible long name error
cs: Viditelná chyba dlouhého jména

en: Unknown file type '%c' for %s, extracted as normal file
cs: Neznámý typ `%c' souboru %s, rozbalen jako normální soubor

en: Cannot stat %s
cs: Není možné vykonat funkci stat na %s

en: Directory %s has been renamed
cs: Adresář %s byl přejmenován

en: Directory %s is new
cs: Adresář %s je nový

en: Could not get current directory
cs: Není možné zjistit jméno aktuálního adresáře

en: Could not get current directory: %s
cs: Není možné zjistit jméno aktuálního adresáře: %s

en: File name %s/%s too long
cs: Jméno souboru %s/%s je příliš dlouhé

en: Cannot chdir to %s
cs: Není možno vstoupit do adresáře %s

en: Unexpected EOF in archive
cs: Neočekávaný konec archívu

en: %s: Deleting %s
cs: %s: Mažu %s

en: Error while deleting %s
cs: Nastala chyba při mazání %s

en: Omitting %s
cs: Vynechávám %s

en: block %10ld: ** Block of NULs **
cs: blok %10ld: ** Blok NUL **

en: block %10ld: ** End of File **
cs: blok %10ld: ** Konec souboru **

en: Hmm, this doesn't look like a tar archive
cs: Tento soubor nevypadá jako tar archív

en: Skipping to next file header
cs: Přeskakuji na další hlavičku

en: EOF in archive file
cs: EOF v archívu

en: Only wrote %ld of %ld bytes to file %s
cs: Zapsáno pouze %ld z %ld bajtů do souboru %s

en: block %10ld:
cs: blok %10ld:

en: Visible longname error
cs: Viditelná chyba dlouhého jména

en:  link to %s
cs:  odkaz na %s

en:  unknown file type `%c'
cs:  neznámý typ `%c' souboru

en: --Volume Header--
cs: --Hlavička svazku--

en: --Continued at byte %ld--
cs: --Pokračováno od %ld bajtu--

en: --Mangled file names--
cs: --Rozsekané jméno souboru--

en: Creating directory:
cs: Vytvářím adresář:

en: Unexpected EOF in mangled names
cs: Neočekávaný konec v rozsekaném jméně

en: Cannot rename %s to %s
cs: Není možné přejmenovat %s na %s

en: Renamed %s to %s
cs: %s přejmenováno na %s

en: Cannot symlink %s to %s
cs: Není možné vytvořit symbolický odkaz %s na %s

en: Symlinked %s to %s
cs: %s odkazuje na %s

en: Unknown demangling command %s
cs: Neznámý příkaz %s pro spojování rozsekaných jmen

en: Cannot change to directory %s
cs: Není možno vstoupit do adresáře %s

en: Missing file name after -C
cs: Postrádám jméno souboru za -C

en: %s: Not found in archive
cs: %s: Nenalezen v archívu

en: Unknown system error
cs: Neznámá systémová chyba

en: rmtd: Cannot allocate buffer space
cs: rmtd: Není možné alokovat místo pro buffer

en: Cannot allocate buffer space
cs: Není možné alokovat místo pro buffer

en: rmtd: Premature eof
cs: rmtd: Předčasný konec souboru

en: Premature end of file
cs: Předčasný konec souboru

en: rmtd: Garbage command %c
cs: rmtd: Neznámý příkaz %c

en: Garbage command
cs: Neznámý příkaz

en: exec/tcp: Service not available
cs: exec/tcp: Služba není k dispozici

note: Bad problems if we get here. In a previous version, _exit was used here instead of exit.
en: Cannot execute remote shell
cs: Není možné spustit vzdálený shell

en: Options `-%s' and `-%s' both want standard input
cs: Přepínače `-%s' a `-%s' oba dva chtějí standardní vstup

en: Cannot read confirmation from user
cs: Nemohu číst potvrzení od uživatele

en: Try `%s --help' for more information.
cs: Zadáním `%s --help' obdržíte více informací.

en: GNU `tar' saves many files together into a single tape or disk archive, and
    can restore individual files from the archive.
cs: GNU `tar' je archivačním programem. Ukládá soubory do archivu na pásku
    nebo disk. Z archivu dokáže rozbalit celé hierarchie souborů nebo i jednotlivé
    soubory.

en: 
    Usage: %s [OPTION]... [FILE]...
cs: 
    Použití: %s [PŘEPÍNAČ]... [SOUBOR]...

en: 
    If a long option shows an argument as mandatory, then it is mandatory
    for the equivalent short option also.  Similarly for optional arguments.
cs: 
    Jestliže dlouhé přepínače mají povinný argument, pak tento argument je povinný
    i u krátkých přepínačů. Podobně je to v případě, kdy argument je nepovinný.

en: 
    Main operation mode:
      -t, --list              list the contents of an archive
      -x, --extract, --get    extract files from an archive
      -c, --create            create a new archive
      -d, --diff, --compare   find differences between archive and file system
      -r, --append            append files to the end of an archive
      -u, --update            only append files newer than copy in archive
      -A, --catenate          append tar files to an archive
          --concatenate       same as -A
          --delete            delete from the archive (not on mag tapes!)
cs: 
    Hlavní funkce:
      -t, --list              vypsat obsah archivu
      -x, --extract, --get    vyzvednout soubor(y) z archivu
      -c, --create            vytvořit nový archiv
      -d, --diff, --compare   nalézt rozdíly mezi archivem a souborovým systémem
      -r, --append            přidat souborů na konec archivu
      -u, --update            pouze přidat soubory novější než jsou v archivu
      -A, --catenate          přidat tar soubor do archivu
          --concatenate       stejné jako -A
          --delete            smazat z archivu (nefunguje na magnetických páskách!)

en: 
    Operation modifiers:
      -W, --verify               attempt to verify the archive after writing it
          --remove-files         remove files after adding them to the archive
      -k, --keep-old-files       don't overwrite existing files when extracting
      -U, --unlink-first         remove each file prior to extracting over it
          --recursive-unlink     empty hierarchies prior to extracting directory
      -S, --sparse               handle sparse files efficiently
      -O, --to-stdout            extract files to standard output
      -G, --incremental          handle old GNU-format incremental backup
      -g, --listed-incremental   handle new GNU-format incremental backup
          --ignore-failed-read   do not exit with nonzero on unreadable files
cs: 
    Modifikátory operací:
      -W, --verify               ověř archív po jeho zápisu
          --remove-files         smaž soubory po jejich přidání do archivu
      -k, --keep-old-files       nepřepisuj soubory při rozbalování archivu
      -U, --unlink-first         smazat soubor před jeho přepsáním
          --recursive-unlink     prázdné hierarchie před rozbalováním adresáře
      -S, --sparse               děravé soubory zpracuj efektivně
      -O, --to-stdout            rozbal archiv na standardní výstup
      -G, --incremental          zpracuj starý GNU-formát inkrementální zálohy
      -g, --listed-incremental=SOUBOR   zpracuj nový GNU-formát inkrementální zálohy
          --ignore-failed-read   ignoruj chyby při čtení souborů

en: 
    Handling of file attributes:
          --owner=NAME             force NAME as owner for added files
          --group=NAME             force NAME as group for added files
          --mode=CHANGES           force (symbolic) mode CHANGES for added files
          --atime-preserve         don't change access times on dumped files
      -m, --modification-time      don't extract file modified time
          --same-owner             try extracting files with the same ownership
          --numeric-owner          always use numbers for user/group names
      -p, --same-permissions       extract all protection information
          --preserve-permissions   same as -p
      -s, --same-order             sort names to extract to match archive
          --preserve-order         same as -s
          --preserve               same as both -p and -s
cs: 
    Zpracování atributů souborů:
          --owner=JMÉNO            použij JMÉNO jako vlastníka přidávaných souborů
          --group=JMÉNO            použij JMÉNO jako skupinu přidávaných souborů
          --mode=OSMIČKOVĚ         použij OSMIČKOVĚ jako práva přidávaných souborů
          --atime-preserve         neměň přístupový čas na zpracovávaných souborech
      -m, --modification-time      u rozbalovaných souborů nenastavuj čas
                                   poslední modifikace z archivu
          --same-owner             u rozbalovávaných souborů nastav stejného
                                   vlastníka jako je v archivu
          --numeric-owner          vždy užij čísla pro jméno vlastníka/skupiny
      -p, --same-permissions       u rozbalovávaných souborů nastav stejná
                                   práva, jako mají v archivu
          --preserve-permissions   stejné jako -p
      -s, --same-order             seřazení jmen souborů pro rozbalení je
                                   stejné s archivem
          --preserve-order         stejné s -s
          --preserve               stejné se zadáním -p a -s

en: 
    Device selection and switching:
      -f, --file=ARCHIVE             use archive file or device ARCHIVE
          --force-local              archive file is local even if has a colon
          --rsh-command=COMMAND      use remote COMMAND instead of rsh
      -[0-7][lmh]                    specify drive and density
      -M, --multi-volume             create/list/extract multi-volume archive
      -L, --tape-length=NUM          change tape after writing NUM x 1024 bytes
      -F, --info-script=FILE         run script at end of each tape (implies -M)
          --new-volume-script=FILE   same as -F FILE
          --volno-file=FILE          use/update the volume number in FILE
cs: 
    Výběr zařízení:
      -f, --file=ARCHÍV              použij archív ARCHÍV nebo zařízení ARCHÍV
          --force-local              archivní soubor je lokální, dokonce i když
                                     obsahuje ve jméně dvojtečku
          --rsh-command=PŘÍKAZ       použij PŘÍKAZ pro přihlášení místo rsh
      -[0-7][lmh]                    specifikuj zařízení a hustotu
      -M, --multi-volume             vytvoř/obsah/rozbal vícesvazkový archiv
      -L, --tape-length=ČÍSLO        vyměň pásku po zapsání ČÍSLO x 1024 bajtů
      -F, --info-script=SOUBOR       spusť script na konci každé pásky
                                     (zahrnuje i -M)
          --new-volume-script=SOUBOR stejné jako -F SOUBOR
          --volno-file=SOUBOR        užij/aktualizuj číslo svazku v SOUBORu

en: 
    Device blocking:
      -b, --blocking-factor=BLOCKS   BLOCKS x 512 bytes per record
          --record-size=SIZE         SIZE bytes per record, multiple of 512
      -i, --ignore-zeros             ignore zeroed blocks in archive (means EOF)
      -B, --read-full-records        reblock as we read (for 4.2BSD pipes)
cs: 
    Bloky u zařízení:
      -b, --blocking-factor=BLOKŮ    BLOKŮ x 512 bajtů na záznam
          --record-size=VELIKOST     VELIKOST bajtů na záznam, násobek 512
      -i, --ignore-zeros             ignorovat nulové bloky v archivu (jinak EOF)
      -B, --read-full-records        když není přečteno tolik bajtů,
                                     kolik je požadováno, zkus dočíst zbytek
                                     (vhodné pro roury)

en: 
    Archive format selection:
      -V, --label=NAME                   create archive with volume name NAME
                  PATTERN                at list/extract time, a globbing PATTERN
      -o, --old-archive, --portability   write a V7 format archive
          --posix                        write a POSIX conformant archive
      -z, --gzip, --ungzip               filter the archive through gzip
      -Z, --compress, --uncompress       filter the archive through compress
          --use-compress-program=PROG    filter through PROG (must accept -d)
cs: 
    Výběr formátu archívu:
      -V, --label=JMÉNO                  vytvořit archív se jménem svazku JMÉNO
                  VZOR                   u obsahu/rozbalování globální vzor
                                         pro jména souborů
      -o, --old-archive, --portability   zapsat archiv ve formátu V7
          --posix                        zapsat archiv ve formátu POSIX
      -z, --gzip, --ungzip               filtrovat archiv přes gzip
      -Z, --compress, --uncompress       filtrovat archiv přes compress
          --use-compress-program=PROG    filtrovat přes PROG (musí akceptovat -d)

en: 
    Local file selection:
      -C, --directory=DIR          change to directory DIR
      -T, --files-from=NAME        get names to extract or create from file NAME
          --null                   -T reads null-terminated names, disable -C
          --exclude=PATTERN        exclude files, given as a globbing PATTERN
      -X, --exclude-from=FILE      exclude globbing patterns listed in FILE
      -P, --absolute-names         don't strip leading `/'s from file names
      -h, --dereference            dump instead the files symlinks point to
          --no-recursion           avoid descending automatically in directories
      -l, --one-file-system        stay in local file system when creating archive
      -K, --starting-file=NAME     begin at file NAME in the archive
cs: 
    Výběr souborů:
      -C, --directory=ADRESÁŘ      operace vykonávej v ADRESÁŘi
      -T, --files-from=JMÉNO       při rozbalování nebo vytváření ber názvy
                                   souborů ze souboru JMÉNO
          --null                   -T čte nulou ukončené jména, zakázáno -C
          --exclude=VZOR           nepracuj se soubory odpovídající VZORu
      -X, --exclude-from=SOUBOR    nepracuj se soubory, které odpovídají
                                   některému vzoru v SOUBORu
      -P, --absolute-names         neodstraňuj úvodní `/' ze jmen souborů
      -h, --dereference            místo symbolických odkazů použij soubory,
                                   na které ukazují
          --no-recursion           neprocházej adresáře
      -l, --one-file-system        při vytváření archivu zůstaň v tomto
                                   souborovém systému
      -K, --starting-file=JMÉNO    začni od souboru JMÉNO z archivu

en:   -N, --newer=DATE             only store files newer than DATE
          --newer-mtime            compare date and time when data changed only
          --after-date=DATE        same as -N
cs:   -N, --newer=DATUM            archivuj pouze soubory novější než DATUM
          --newer-mtime=DATUM      archivuj pouze soubory jejichž data jsou novější
                                   než DATUM
          --after-date=DATUM       stejné jako -N

en:       --backup[=CONTROL]       backup before removal, choose version control
          --suffix=SUFFIX          backup before removel, override usual suffix
cs:       --backup[=ŘÍZENÍ]        zálohuj před přepsáním (smazáním), typ zálohování
          --suffix=PŘÍPONA         zálohuj před přepsáním (smazáním), jako příponu
                                   u záložních souborů použij PŘÍPONU

en: 
    Informative output:
          --help            print this help, then exit
          --version         print tar program version number, then exit
      -v, --verbose         verbosely list files processed
          --checkpoint      print directory names while reading the archive
          --totals          print total bytes written while creating archive
      -R, --block-number    show block number within archive with each message
      -w, --interactive     ask for confirmation for every action
          --confirmation    same as -w
cs: 
    Informativní výstup:
          --help            vytisknout tento text a skončit
          --version         vytisknout verzi programu tar a skončit
      -v, --verbose         vypsat zpracovávané soubory
          --checkpoint      tisknout jména adresářů při čtení archivu
          --totals          tisknout celkem zapsaných bajtů při tvorbě archivu
      -R, --block-number    s každou zprávou vypsat číslo bloku v archivu
      -w, --interactive     chtít potvrdit každou akci
          --confirmation    stejné jako -w

en: 
    The backup suffix is `~', unless set with --suffix or SIMPLE_BACKUP_SUFFIX.
    The version control may be set with --backup or VERSION_CONTROL, values are:
    
      t, numbered     make numbered backups
      nil, existing   numbered if numbered backups exist, simple otherwise
      never, simple   always make simple backups
cs: 
    Přípona záložních souborů je `~', pokud není nastavena pomocí --suffix nebo
    proměnné SIMPLE_BACKUP_SUFFIX. Jak se mají tvořit záložní kopie může být
    nastaveno pomocí přepínače --backup nebo proměnné VERSION_CONTROL. Hodnoty
    mohou být:
    
      t, numbered     tvoř číslované záložní kopie
      nil, existing   číslované, jestliže již číslované záložní kopie
                      existují, jinak tvoř jednoduché
      never, simple   tvoř vždy jednoduché záložní kopie souborů

en: 
    GNU tar cannot read nor produce `--posix' archives.  If POSIXLY_CORRECT
    is set in the environment, GNU extensions are disallowed with `--posix'.
    Support for POSIX is only partially implemented, don't count on it yet.
    ARCHIVE may be FILE, HOST:FILE or USER@HOST:FILE; and FILE may be a file
    or a device.  *This* `tar' defaults to `-f%s -b%d'.
cs: 
    GNU tar neumí číst nebo produkovat `--posix' archivy. Jestliže je v prostředí
    nastaveno POSIXLY_CORRECT, GNU rozšíření je zablokováno přepínačem `--posix'.
    Podpora POSIX formátu je pouze částečně implementována, nepočítejte s ní příliš.
    ARCHIV může být SOUBOR, HOSTITEL:SOUBOR nebo UŽIVATEL@HOSTITEL:SOUBOR, SOUBOR
    může být soubor nebo zařízení.
    Implicitní přepínače jsou `-f %s -b %d'.

en: 
    Report bugs to <tar-bugs@gnu.ai.mit.edu>.
cs: 
    Popis chyb zasílejte na adresu <tar-bugs@gnu.ai.mit.edu> (pouze anglicky),
    popis chyb v překladu zasílejte na adresu <cs@li.cz> (česky).

en: You may not specify more than one `-Acdtrux' option
cs: Nemůžete zadat více jak jeden přepínač z `-Acdtrux'

en: Conflicting compression options
cs: Odporující si kompresní přepínače

en: Old option `%c' requires an argument.
cs: Přepínač `%c' vyžaduje argument.

en: Obsolete option, now implied by --blocking-factor
cs: Zastaralý přepínač, nyní zahrnut v přepínači --blocking-factor

en: Obsolete option name replaced by --blocking-factor
cs: Zastaralý přepínač, nahrazen přepínačem --blocking-factor

en: Obsolete option name replaced by --read-full-records
cs: Zastaralý přepínač, nahrazen přepínačem --read-full-records

en: Obsolete option name replaced by --touch
cs: Zastaralý přepínač, nahrazen přepínačem --touch

en: More than one threshold date
cs: Více než jeden počáteční datum

en: Invalid date format `%s'
cs: Chybný formát datumu `%s'

en: Conflicting archive format options
cs: Odporující si archivní formáty

en: Obsolete option name replaced by --absolute-names
cs: Zastaralý přepínač, nahrazen přepínačem --absolute-names

en: Obsolete option name replaced by --block-number
cs: Zastaralý přepínač, nahrazen přepínačem --block-number

en: Obsolete option name replaced by --backup
cs: Zastaralý přepínač, nahrazen přepínačem --backup

en: Invalid group given on option
cs: Zadána neplatná skupina

en: Invalid mode given on option
cs: Zadána chybná práva

en: Memory exhausted
cs: Paměť vyčerpána

en: Invalid owner given on option
cs: Zadán neplatný vlastník

en: Record size must be a multiple of %d.
cs: Velikost záznamu musí být násobek %d.

en: Options `-[0-7][lmh]' not supported by *this* tar
cs: Přepínač `-[0-7][lmh]' není podporován tímto tarem

en: 
    Copyright (C) 1988, 92, 93, 94, 95, 96, 97 Free Software Foundation, Inc.
cs: 
    Copyright (C) 1988, 92, 93, 94, 95, 96 Free Software Foundation, Inc.

en: This is free software; see the source for copying conditions.  There is NO
    warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
cs: Toto je volný software; podmínky pro kopírování a rozšiřování naleznete 
    ve zdrojových textech. Tento software je zcela BEZ ZÁRUKY, dokonce i bez
    záruky PRODEJNOSTI nebo VHODNOSTI PRO NĚJAKÝ URČITÝ ÚČEL.

en: 
    Written by John Gilmore and Jay Fenlason.
cs: 
    Autoři: John Gilmore a Jay Fenlason.

en: GNU features wanted on incompatible archive format
cs: GNU rozšíření požadovány na nekompatibilním formátu archívu

en: Multiple archive files requires `-M' option
cs: Více archivačních souborů vyžaduje přepínač `-M'

en: Cowardly refusing to create an empty archive
cs: Odmítám vytvořit prázdný archív

en: Options `-Aru' are incompatible with `-f -'
cs: Přepínače `-Aru' jsou neslučitelné s přepínačem `-f -'

en: You must specify one of the `-Acdtrux' options
cs: Musíte zadat jeden z přepínačů `-Acdtrux'

en: Error exit delayed from previous errors
cs: Za běhu programu nastala chyba

en: Read error at byte %ld reading %d bytes in file %s
cs: Chyba při četní %ld-ho z %d bajtů v souboru %s

en: %s: File shrunk by %d bytes, (yark!)
cs: %s: Soubor zkrácen o %d bajt(ů)

en: Generate data files for GNU tar test suite.
cs: Generuji datové soubory pro testování GNU taru.

en: 
    Usage: %s [OPTION]...
cs: 
    Použití: %s [PŘEPÍNAČ]...

en: If a long option shows an argument as mandatory, then it is mandatory
    for the equivalent short option also.
    
      -l, --file-length=LENGTH   LENGTH of generated file
      -p, --pattern=PATTERN      PATTERN is `default' or `zeros'
          --help                 display this help and exit
          --version              output version information and exit
cs: Povinné argumenty u dlouhých přepínačů, jsou povinné také u odpovídajících 
    krátkých přepínačů.
    
      -l, --file-length     délka generovaného souboru
          --help            zobraz tento text a skonči
          --version         zobraz verzi programu a skonči

en: Ambiguous pattern `%s'
cs: Nejednoznačný vzor `%s'

en: Unknown pattern `%s'
cs: Neznámý vzor `%s'

en: 
    Written by François Pinard <pinard@iro.umontreal.ca>.
cs: 
    Napsal: François Pinard <pinard@iro.umontreal.ca>.
