timeconfig - en to gl translation catalogue (396 entries)

en: Hardware clock set to GMT
gl: Reloxo hardware posto a GMT

en: Hardware clock uses ARC time (not UX/Ruffian)
gl: O reloxo hardware usa a hora ARC (non UX/Ruffian)

en: cannot scan /usr/share/zoneinfo for timezones
gl: non se poden examinar as zonas horarias en /usr/share/zoneinfo

en: Ok
gl: Aceptar

en: Back
gl: Atrás

en: Cancel
gl: Cancelar

en: Format machine time is stored in:
gl: Formato no que se almacena a hora do sistema:

en: Configure Timezones
gl: Configurar Zonas Horarias

en: %s: mismatched quotes on line %d in /etc/sysconfig/clock
gl: %s: comiñas desemparelladas na liña %d en /etc/sysconfig/clock

en: %s: cannot open /etc/sysconfig/clock: %s
gl: %s: non se pode abrir /etc/sysconfig/clock: %s

en: %s: line %d unexpected in /etc/sysconfig/clock:
gl: %s: liña %d non agardada en /etc/sysconfig/clock:

en: %s: cannot read /etc/sysconfig/clock: %s
gl: %s: non se pode ler /etc/sysconfig/clock: %s

en: %s: bad argument %s: %s
gl: %s: argumento %s erróneo: %s

en: %s: only one argument (the timezone) may be used
gl: %s: só se pode usar un argumento (a zona horaria)

en: %s: can only be run as root
gl: %s: só se pode executar como root

en: %s: critical error reading /etc/sysconfig/clock
gl: %s: erro crítico lendo /etc/sysconfig/clock

en: %s: critical error reading /etc/localtime: %s
gl: %s: erro crítico lendo /etc/localtime: %s

en: %s: /etc/localtime points to unknown timezone %s
gl: %s: /etc/localtime apunta á zona horaria descoñecida %s

en: %s: current value will be ignored
gl: %s: o valor actual será ignorado

en:   <Tab>/<Alt-Tab> between elements  |  <Space> selects |  <F12> next screen
gl:   <Tab>/<Alt-Tab> entre elementos | <Espacio> escoller | <F12> seg. pantalla

en: %s: failed to make /etc/localtime: %s
gl: %s: imposible crear /etc/localtime: %s

en: %s: failed to make /etc/sysconfig/clock: %s
gl: %s: imposible crear /etc/sysconfig/clock: %s

en: %s: failed to write to /etc/sysconfig/clock: %s
gl: %s: imposible escribir en /etc/sysconfig/clock: %s

en: Africa/Abidjan
gl: África/Abidxán

en: Africa/Accra
gl: África/Acra

en: Africa/Addis_Ababa
gl: África/Adís_Abeba

en: Africa/Algiers
gl: África/Alxer

en: Africa/Asmera
gl: África/Asmara

en: Africa/Bamako
gl: África/Bamaco

en: Africa/Bangui
gl: África/Bangui

en: Africa/Banjul
gl: África/Banjul

en: Africa/Bissau
gl: África/Bisau

en: Africa/Blantyre
gl: África/Blantyre

en: Africa/Brazzaville
gl: África/Brazzaville

en: Africa/Bujumbura
gl: África/Buiumbura

en: Africa/Cairo
gl: África/O_Cairo

en: Africa/Casablanca
gl: África/Casablanca

en: Africa/Ceuta
gl: África/Ceuta

en: Africa/Conakry
gl: África/Conacri

en: Africa/Dakar
gl: África/Dacar

en: Africa/Dar_es_Salaam
gl: África/Dar_Es_Salaam

en: Africa/Djibouti
gl: África/Xibutí

en: Africa/Douala
gl: África/Douala

en: Africa/El_Aaiun
gl: África/O_Aiún

en: Africa/Freetown
gl: África/Freetown

en: Africa/Gaborone
gl: África/Gaborone

en: Africa/Harare
gl: África/Harare

en: Africa/Johannesburg
gl: África/Johannesburgo

en: Africa/Kampala
gl: África/Campala

en: Africa/Khartoum
gl: África/Khartún

en: Africa/Kigali
gl: África/Kigali

en: Africa/Kinshasa
gl: África/Kinshasa

en: Africa/Lagos
gl: África/Lagos

en: Africa/Libreville
gl: África/Libreville

en: Africa/Lome
gl: África/Lomé

en: Africa/Luanda
gl: África/Luanda

en: Africa/Lubumbashi
gl: África/Lubumbashi

en: Africa/Lusaka
gl: África/Lusaka

en: Africa/Malabo
gl: África/Malabo

en: Africa/Maputo
gl: África/Maputo

en: Africa/Maseru
gl: África/Maseru

en: Africa/Mbabane
gl: África/Mbabane

en: Africa/Mogadishu
gl: África/Mogadixo

en: Africa/Monrovia
gl: África/Monrovia

en: Africa/Nairobi
gl: África/Nairobi

en: Africa/Ndjamena
gl: África/Xamena

en: Africa/Niamey
gl: África/Niamey

en: Africa/Nouakchott
gl: África/Nuakchott

en: Africa/Ouagadougou
gl: África/Uagadugu

en: Africa/Porto-Novo
gl: África/Porto_Novo

en: Africa/Sao_Tome
gl: África/San_Tomé

en: Africa/Timbuktu
gl: África/Tombouctou

en: Africa/Tripoli
gl: África/Trípoli

en: Africa/Tunis
gl: África/Túnez

en: Africa/Windhoek
gl: África/Windhoek

en: America/Adak
gl: América/Adak

en: America/Anchorage
gl: América/Anchorage

en: America/Anguilla
gl: América/Anguila

en: America/Antigua
gl: América/Antiga

en: America/Araguaina
gl: América/Araguaina

en: America/Aruba
gl: América/Aruba

en: America/Asuncion
gl: América/Asunción

en: America/Atka
gl: América/Atka

en: America/Barbados
gl: América/Barbados

en: America/Belem
gl: América/Belém

en: America/Belize
gl: América/Belice

en: America/Boa_Vista
gl: América/Boa_Vista

en: America/Bogota
gl: América/Bogotá

en: America/Boise
gl: América/Boise

en: America/Buenos_Aires
gl: América/Bos_Aires

en: America/Cambridge_Bay
gl: América/Cambridge_Bay

en: America/Cancun
gl: América/Cancún

en: America/Caracas
gl: América/Caracas

en: America/Catamarca
gl: América/Catamarca

en: America/Cayenne
gl: América/Cayena

en: America/Cayman
gl: América/Caymán

en: America/Chicago
gl: América/Chicago

en: America/Chihuahua
gl: América/Chihuahua

en: America/Cordoba
gl: América/Córdoba

en: America/Costa_Rica
gl: América/Costa_Rica

en: America/Cuiaba
gl: América/Cuiabá

en: America/Curacao
gl: América/Curaçao

en: America/Dawson
gl: América/Dawson

en: America/Dawson_Creek
gl: América/Dawson_Creek

en: America/Denver
gl: América/Denver

en: America/Detroit
gl: América/Detroit

en: America/Dominica
gl: América/Dominica

en: America/Edmonton
gl: América/Edmonton

en: America/Eirunepe
gl: América/Eirunepe

en: America/El_Salvador
gl: América/O_Salvador

en: America/Ensenada
gl: América/Ensenada

en: America/Fortaleza
gl: América/Fortaleza

en: America/Fort_Wayne
gl: América/Fort_Wayne

en: America/Glace_Bay
gl: América/Glace_Bay

en: America/Godthab
gl: América/Godthåb

en: America/Goose_Bay
gl: América/Goose_Bay

en: America/Grand_Turk
gl: América/Grand_Turk

en: America/Grenada
gl: América/Granada

en: America/Guadeloupe
gl: América/Guadalupe

en: America/Guatemala
gl: América/Guatemala

en: America/Guayaquil
gl: América/Guayaquil

en: America/Guyana
gl: América/Güiana

en: America/Halifax
gl: América/Halifax

en: America/Havana
gl: América/A_Habana

en: America/Hermosillo
gl: América/Hermosillo

en: America/Indiana/Indianapolis
gl: América/Indiana/Indianapolis

en: America/Indiana/Knox
gl: América/Indiana/Knox

en: America/Indiana/Marengo
gl: América/Indiana/Marengo

en: America/Indianapolis
gl: América/Indianapolis

en: America/Indiana/Vevay
gl: América/Indiana/Vevay

en: America/Inuvik
gl: América/Inuvik

en: America/Iqaluit
gl: América/Iqaluit

en: America/Jamaica
gl: América/Xamaica

en: America/Jujuy
gl: América/Juyjuy

en: America/Juneau
gl: América/Juneau

en: America/Kentucky/Louisville
gl: América/Kentucky/Louisville

en: America/Kentucky/Monticello
gl: América/Kentucky/Monticello

en: America/Knox_IN
gl: América/Knox

en: America/La_Paz
gl: América/A_Paz

en: America/Lima
gl: América/Lima

en: America/Los_Angeles
gl: América/Los_Ángeles

en: America/Louisville
gl: América/Louisville

en: America/Maceio
gl: América/Maceió

en: America/Managua
gl: América/Managua

en: America/Manaus
gl: América/Manaus

en: America/Martinique
gl: América/Martinica

en: America/Mazatlan
gl: América/Mazatlán

en: America/Mendoza
gl: América/Mendoza

en: America/Menominee
gl: América/Menominee

en: America/Merida
gl: América/Mérida

en: America/Mexico_City
gl: América/Cidade_de_México

en: America/Miquelon
gl: América/Miquelon

en: America/Monterrey
gl: América/Monterrey

en: America/Montevideo
gl: América/Montevideo

en: America/Montreal
gl: América/Montreal

en: America/Montserrat
gl: América/Montserrat

en: America/Nassau
gl: América/Nassau

en: America/New_York
gl: América/Nova_York

en: America/Nipigon
gl: América/Nipigon

en: America/Nome
gl: América/Nome

en: America/Noronha
gl: América/Noronha

en: America/Panama
gl: América/Panamá

en: America/Pangnirtung
gl: América/Pangnirtung

en: America/Paramaribo
gl: América/Paramaribo

en: America/Phoenix
gl: América/Phoenix

en: America/Port-au-Prince
gl: América/Port-au-Prince

en: America/Porto_Acre
gl: América/Porto_Acre

en: America/Port_of_Spain
gl: América/Port_of_Spain

en: America/Porto_Velho
gl: América/Pôrto_Velho

en: America/Puerto_Rico
gl: América/Porto_Rico

en: America/Rainy_River
gl: América/Rainy_River

en: America/Rankin_Inlet
gl: América/Rankin_Inlet

en: America/Recife
gl: América/Recife

en: America/Regina
gl: América/Regina

en: America/Rosario
gl: América/Rosario

en: America/Santiago
gl: América/Santiago

en: America/Santo_Domingo
gl: América/Santo_Domingo

en: America/Sao_Paulo
gl: América/São_Paulo

en: America/Scoresbysund
gl: América/Scoresbysund

en: America/Shiprock
gl: América/Shiprock

en: America/St_Johns
gl: América/Saint_Johns

en: America/St_Kitts
gl: América/Saint_Kitts

en: America/St_Lucia
gl: América/Santa_Lucía

en: America/St_Thomas
gl: América/Saint_Thomas

en: America/St_Vincent
gl: América/San_Vicente

en: America/Swift_Current
gl: América/Swift_Current

en: America/Tegucigalpa
gl: América/Tegucigalpa

en: America/Thule
gl: América/Thule

en: America/Thunder_Bay
gl: América/Thunder_Bay

en: America/Tijuana
gl: América/Tijuana

en: America/Tortola
gl: América/Tortola

en: America/Vancouver
gl: América/Vancouver

en: America/Virgin
gl: América/Virgin

en: America/Whitehorse
gl: América/Whitehorse

en: America/Winnipeg
gl: América/Winnipeg

en: America/Yakutat
gl: América/Yakutat

en: America/Yellowknife
gl: América/Yellowknife

en: Antarctica/Casey
gl: Antártida/Casey

en: Antarctica/Davis
gl: Antártida/Davis

en: Antarctica/DumontDUrville
gl: Antártida/Dumont_d'Urville

en: Antarctica/Mawson
gl: Antártida/Mawson

en: Antarctica/McMurdo
gl: Antártida/Mac_Murdo

en: Antarctica/Palmer
gl: Antártida/Palmer

en: Antarctica/South_Pole
gl: Antártida/Polo_Sur

en: Antarctica/Syowa
gl: Antártida/Syowa

en: Arctic/Longyearbyen
gl: Ártico/Longyearbyen

en: Asia/Aden
gl: Asia/Adén

en: Asia/Amman
gl: Asia/Ammán

en: Asia/Aqtau
gl: Asia/Aqtaü

en: Asia/Ashkhabad
gl: Asia/Ashjabad

en: Asia/Baghdad
gl: Asia/Bagdad

en: Asia/Calcutta
gl: Asia/Calcuta

en: Asia/Dacca
gl: Asia/Daca

en: Asia/Damascus
gl: Asia/Damasco

en: Asia/Istanbul
gl: Asia/Istambul

en: Asia/Jakarta
gl: Asia/Iakarta

en: Asia/Jerusalem
gl: Asia/Xerusalén

en: Asia/Katmandu
gl: Asia/Katmandú

en: Asia/Krasnoyarsk
gl: Asia/Krasnojarsk

en: Asia/Kuwait
gl: Asia/Kuvait

en: Asia/Pyongyang
gl: Asia/Piongiang

en: Asia/Rangoon
gl: Asia/Rangún

en: Asia/Riyadh
gl: Asia/Riyad

en: Asia/Riyadh87
gl: Asia/Riyad87

en: Asia/Riyadh88
gl: Asia/Riyad88

en: Asia/Riyadh89
gl: Asia/Riyad89

en: Asia/Saigon
gl: Asia/Saigón

en: Asia/Samarkand
gl: Asia/Samarkanda

en: Asia/Seoul
gl: Asia/Seul

en: Asia/Singapore
gl: Asia/Singapur

en: Asia/Tehran
gl: Asia/Teherán

en: Asia/Tokyo
gl: Asia/Toquio

en: Asia/Urumqi
gl: Asia/Ürümqi

en: Atlantic/Azores
gl: Atlántico/Azores

en: Atlantic/Bermuda
gl: Atlántico/Bermudas

en: Atlantic/Canary
gl: Atlántico/Canarias

en: Atlantic/Cape_Verde
gl: Atlántico/Cabo_Verde

en: Atlantic/Faeroe
gl: Atlántico/Feroe

en: Atlantic/Jan_Mayen
gl: Atlántico/Jan_Mayen

en: Atlantic/Madeira
gl: Atlántico/Madeira

en: Atlantic/Reykjavik
gl: Atlántico/Reiquiavik

en: Atlantic/South_Georgia
gl: Atlántico/Xeorxias_do_Sur

en: Atlantic/Stanley
gl: Atlántico/Stanley

en: Atlantic/St_Helena
gl: Atlántico/Santa_Elena

en: Australia/North
gl: Australia/Norte

en: Australia/South
gl: Australia/Sur

en: Australia/West
gl: Australia/Oeste

en: Brazil/Acre
gl: Brasil/Acre

en: Brazil/DeNoronha
gl: Brasil/DeNoronha

en: Brazil/East
gl: Brasil/Leste

en: Brazil/West
gl: Brasil/Oeste

en: Canada/Atlantic
gl: Canadá/Atlántico

en: Canada/Central
gl: Canadá/Central

en: Canada/Eastern
gl: Canadá/Leste

en: Canada/East-Saskatchewan
gl: Canadá/Leste-Saskatchewan

en: Canada/Mountain
gl: Canadá/Montaña

en: Canada/Newfoundland
gl: Canadá/Newfoundland

en: Canada/Pacific
gl: Canadá/Pacífico

en: Canada/Saskatchewan
gl: Canadá/Saskatchewan

en: Canada/Yukon
gl: Canadá/Yukon

en: Chile/EasterIsland
gl: Chile/Illa_de_Pascua

en: Egypt
gl: Exipto

en: Eire
gl: Irlanda

en: Etc/Zulu
gl: Etc/Zulú

en: Europe/Amsterdam
gl: Europa/Ámsterdam

en: Europe/Andorra
gl: Europa/Andorra

en: Europe/Athens
gl: Europa/Atenas

en: Europe/Belfast
gl: Europa/Belfast

en: Europe/Belgrade
gl: Europa/Belgrado

en: Europe/Berlin
gl: Europa/Berlín

en: Europe/Bratislava
gl: Europa/Bratislava

en: Europe/Brussels
gl: Europa/Bruxelas

en: Europe/Bucharest
gl: Europa/Bucarest

en: Europe/Budapest
gl: Europa/Budapest

en: Europe/Chisinau
gl: Europa/Chisinau

en: Europe/Copenhagen
gl: Europa/Copenhaguen

en: Europe/Dublin
gl: Europa/Dublín

en: Europe/Gibraltar
gl: Europa/Xibraltar

en: Europe/Helsinki
gl: Europa/Helsinki

en: Europe/Istanbul
gl: Europa/Istambul

en: Europe/Kaliningrad
gl: Europa/Kaliningrado

en: Europe/Kiev
gl: Europa/Kiev

en: Europe/Lisbon
gl: Europa/Lisboa

en: Europe/Ljubljana
gl: Europa/Ljubljana

en: Europe/London
gl: Europa/Londres

en: Europe/Luxembourg
gl: Europa/Luxemburgo

en: Europe/Madrid
gl: Europa/Madrid

en: Europe/Malta
gl: Europa/Malta

en: Europe/Minsk
gl: Europa/Minsk

en: Europe/Monaco
gl: Europa/Mónaco

en: Europe/Moscow
gl: Europa/Moscova

en: Europe/Nicosia
gl: Europa/Nicosia

en: Europe/Oslo
gl: Europa/Oslo

en: Europe/Paris
gl: Europa/París

en: Europe/Prague
gl: Europa/Praga

en: Europe/Riga
gl: Europa/Riga

en: Europe/Rome
gl: Europa/Roma

en: Europe/Samara
gl: Europa/Samara

en: Europe/San_Marino
gl: Europa/San_Mariño

en: Europe/Sarajevo
gl: Europa/Saraxevo

en: Europe/Simferopol
gl: Europa/Simferopol

en: Europe/Skopje
gl: Europa/Skopje

en: Europe/Sofia
gl: Europa/Sofía

en: Europe/Stockholm
gl: Europa/Estocolmo

en: Europe/Tallinn
gl: Europa/Tallinn

en: Europe/Tirane
gl: Europa/Tirana

en: Europe/Tiraspol
gl: Europa/Tiraspol

en: Europe/Uzhgorod
gl: Europa/Uzgorod

en: Europe/Vaduz
gl: Europa/Vaduz

en: Europe/Vatican
gl: Europa/Vaticano

en: Europe/Vienna
gl: Europa/Viena

en: Europe/Vilnius
gl: Europa/Vilnius

en: Europe/Warsaw
gl: Europa/Varsovia

en: Europe/Zagreb
gl: Europa/Zagreb

en: Europe/Zaporozhye
gl: Europa/Zaporozje

en: Europe/Zurich
gl: Europa/Zurich

en: Factory
gl: Fábrica

en: GB-Eire
gl: GB-Irlanda

en: Iceland
gl: Islandia

en: Indian/Antananarivo
gl: Índico/Tananarive

en: Indian/Chagos
gl: Índico/Chagos

en: Indian/Christmas
gl: Índico/Christmas

en: Indian/Cocos
gl: Índico/Cocos

en: Indian/Comoro
gl: Índico/Comores

en: Indian/Kerguelen
gl: Índico/Kerguelen

en: Indian/Mahe
gl: Índico/Mahe

en: Indian/Maldives
gl: Índico/Maldivas

en: Indian/Mauritius
gl: Índico/Mauricio

en: Indian/Mayotte
gl: Índico/Mayotte

en: Indian/Reunion
gl: Índico/Reunión

en: Iran
gl: Irán

en: Jamaica
gl: Xamaica

en: Japan
gl: Xapón

en: Libya
gl: Libia

en: Mexico/BajaNorte
gl: México/BajaNorte

en: Mexico/BajaSur
gl: México/BajaSur

en: Mexico/General
gl: México/General

en: Mideast/Riyadh87
gl: Oriente_Medio/Riyad87

en: Mideast/Riyadh88
gl: Oriente_Medio/Riyad88

en: Mideast/Riyadh89
gl: Oriente_Medio/Riyad89

en: Pacific/Apia
gl: Pacífico/Apia

en: Pacific/Auckland
gl: Pacífico/Auckland

en: Pacific/Chatham
gl: Pacífico/Chatham

en: Pacific/Easter
gl: Pacífico/Illa_de_Pascua

en: Pacific/Efate
gl: Pacífico/Efaté

en: Pacific/Enderbury
gl: Pacífico/Enderbury

en: Pacific/Fakaofo
gl: Pacífico/Fakaofu

en: Pacific/Fiji
gl: Pacífico/Fidji

en: Pacific/Funafuti
gl: Pacífico/Funafuti

en: Pacific/Galapagos
gl: Pacífico/Galápagos

en: Pacific/Gambier
gl: Pacífico/Gambier

en: Pacific/Guadalcanal
gl: Pacífico/Guadalcanal

en: Pacific/Guam
gl: Pacífico/Guam

en: Pacific/Honolulu
gl: Pacífico/Honolulu

en: Pacific/Johnston
gl: Pacífico/Johnston

en: Pacific/Kiritimati
gl: Pacífico/Kiritimati

en: Pacific/Kosrae
gl: Pacífico/Kosrae

en: Pacific/Kwajalein
gl: Pacífico/Kwajalein

en: Pacific/Majuro
gl: Pacífico/Majuro

en: Pacific/Marquesas
gl: Pacífico/Marquesas

en: Pacific/Midway
gl: Pacífico/Midway

en: Pacific/Nauru
gl: Pacífico/Nauru

en: Pacific/Niue
gl: Pacífico/Niue

en: Pacific/Norfolk
gl: Pacífico/Norfolk

en: Pacific/Noumea
gl: Pacífico/Nouméa

en: Pacific/Pago_Pago
gl: Pacífico/Pago_Pago

en: Pacific/Palau
gl: Pacífico/Palau

en: Pacific/Pitcairn
gl: Pacífico/Pitcairn

en: Pacific/Ponape
gl: Pacífico/Ponape

en: Pacific/Port_Moresby
gl: Pacífico/Port_Moresby

en: Pacific/Rarotonga
gl: Pacífico/Rarotonga

en: Pacific/Saipan
gl: Pacífico/Saipan

en: Pacific/Samoa
gl: Pacífico/Samoa

en: Pacific/Tahiti
gl: Pacífico/Tahití

en: Pacific/Tarawa
gl: Pacífico/Tarawa

en: Pacific/Tongatapu
gl: Pacífico/Tongatapu

en: Pacific/Truk
gl: Pacífico/Truk

en: Pacific/Wake
gl: Pacífico/Wake

en: Pacific/Wallis
gl: Pacífico/Wallis

en: Pacific/Yap
gl: Pacífico/Yap

en: Poland
gl: Polonia

en: Singapore
gl: Singapur

en: Turkey
gl: Turquía

en: US/Alaska
gl: Estados_Unidos/Alaska

en: US/Aleutian
gl: Estados_Unidos/Aleutianas

en: US/Arizona
gl: Estados_Unidos/Arizona

en: US/Central
gl: Estados_Unidos/Central

en: US/Eastern
gl: Estados_Unidos/Leste

en: US/East-Indiana
gl: Estados_Unidos/Leste-Indiana

en: US/Hawaii
gl: Estados_Unidos/Hawaii

en: US/Indiana-Starke
gl: Estados_Unidos/Indiana-Starke

en: US/Michigan
gl: Estados_Unidos/Michigan

en: US/Mountain
gl: Estados_Unidos/Montaña

en: US/Pacific
gl: Estados_Unidos/Pacífico

en: US/Samoa
gl: Estados_Unidos/Samoa

en: Zulu
gl: Zulú
